svētdiena, 2010. gada 26. septembris

Par mūsdienu karaļiem

Labdien, lasītāji!

Viens no amerikāņu raidījumiem, kuriem cenšos sekot arī Latvijā, saucas "The Daily Show." To vada cilvēks vārdā Džons Stjuarts, un tas ir komēdijas "ziņu" raidījums, kurā viņš apspriež lielākoties Amerikas politiskās aktualitātes, bet ne tikai. Piemēram, par bībeles principiem: "Tev nebūs nogalināt. Tev nebūs laulību pārkāpt. Neēd cūkgaļu. Piedodiet -- kāds bija pēdējais variants? Neēdiet cūkgaļu?! Dievs tas kungs ir runājis. Bet vai tas tiešām ir Dieva vārds, vai arī cūkas cenšas būt gudrākas par visiem pārējiem?" Vai par to, ka Amerikas bruņotie spēki joprojām neļauj karot "seksuālo minoritāšu" pārstāvjiem, ja viņi par savu dzīvi vēlas būt atklāti: "Kāpēc geji nedrīkst būt bruņotajos spēkos? Manuprāt tas ir tāpēc, ka viņi baidās no tūkstošiem vīriešu ar M-16 automātu un jautājumu 'Kuru tu nupat nosauci par pidaru?'" Tā apmēram.

Raidījumā arī katru vakaru ir viesis. Tie var būt politiķi (pēdējo pāris nedēļu laikā raidījumā ir uzstājies kādreizējais ASV prezidents Džimijs Kārters, kā arī pašreizējais ASV viceprezidents Džo Baidens), aktieri (Saša Barons Koens ir piedalījies gan kā viņš pats, gan arī kā Borats), vai citādi interesantas personas. Vakar tas bija karalis. Konkrēti -- Jordānijas karalis Abdula otrais. Šo interviju gaidīju ar lielu interesi. Kāds būs šis karalis? Ko viņš teiks? Iedomājos, ka parādīsies cilvēks garā tērpā ar galvas segu, nu, apmēram tā, kā Lībijas dīvainais līderis Kadafi. Bet, nē. Ēterā parādījās pusmūža cilvēks melnā uzvalkā ar zilu kreklu un sarkanu kaklasaiti. Viņš runāja nevainojamā angļu valodā (viņš kādreiz ir mācījies gan Amerikā, gan Lielbritānijā). Un viņš stāstīja par Tuvo austrumu politiku sakot, ja patlaban pasaule netiks galā ar strīdu starp Izraēlu un palestīniešiem, tad jauns karš ir ne vien iespējams, bet pat ļoti iespējams. Tāpat viņš pateica, ka organizācija "al Qaida" vairs nav starptautisks, bet gan ir katras valsts iekšzemes jautājums, jo Binladens ir viens, bet teroristu ir daudz un dažādās vietās. Karalis teica, ka Jeruzālemei jākļūst par miera ostu, nevis konflikta zonu. Un viņš brīdināja, ja tuvākajā laikā netiks atrasts darbs tiem 200 miljoniem gados jauno arābu, kuri ir jaunākās paaudzes pārstāvji, tad arī no tā var rasties sprādziens.

Lūk, karalis politiķis. Mūsdienās kronētās galvas laikam var būt, tā teikt, vienkāršākas vai ne tik vienkāršas. Grūti iedomāties, piemēram, Lielbritānijas karalieni vispār uzstājoties kādā televīzijas raidījumā, kur nu komiskā pasākumā. Taču, raugoties karalī Abudlā, es visvairāk domāju par Dānijas karalieni Margarētu. Pirms nu jau diezgan daudziem gadiem, karaliene posās braukt uz Latviju, un pirms tam grupa Latvijas žurnālistu tika nokomandēti uz Kopenhāgenu. Es pārstāvēju Latvijas televīziju, un toreizējais LTV Ziņu nodaļas vadītājs Olafs Pulks pārkvalificējās par operatoru, tieši tāpat kā viņš daudzus gadus vēlāk pārkvalificēsies par ostu speciālistu. Tā nu mēs abi sēdējām karalienes vasaras pils telpā un gaidījām viņu parādāmies. Atkal, nezinu, ko es gaidīju, bet pilnīgi noteikti negaidīju dāmu, kura parādījās pavisam, pavisam vienkāršā mājas kleitā. Olafs man pieliecās pie auss un čukstēja "Viss, kas vēl pietrūka, ir sēņu groziņš uz rokas." Ja karaliene pārdomāja, kāpēc pirmajā rindā kāds iespurdzas, viņa bija pieklājīga un tā neteica. Viņa nepārtraukti smēķēja un atzina, ka tā nevajagot. Mēs uzzinājām, ka viņa glezno. Vīrs francūzis bija vīndaris. Mēs pagaršojām viņa ražoto vīnu un piekritām, ka viņam laimējās, ka tā ir tikai haltūra un viņam ir arī darbs "karalienes vīrs." Dažus gadus vēlāk es lasīju kāda ceļotāja aprakstu par Kopenhāgenu, kurā viņš konstatēja, ka bieži vien Dānijas karaliene no savas pils pati staigā pa pilsētu, lai pirktu ziedus un pārtiku. Ceļotājs jautāja, "Bet kas viņu tādos brīžos pasargā?" Viņa sarunu biedrs likās nesaprotam un atbildēja, "Mēs taču visi tā darām." Pieņemu, ka mūsdienu sarežģītākajā pasaulē Dānijas karaliene vairs nestaigā par Strogetu viena pati. Pilnīgi noteikti Jordānijas karalis neko tamlīdzīgu nedara. Varbūt mūsdienās kronēta galva ir anahronisms. Mūsdienās monarhi vairāk vai mazāk valda 44 pasaules valstīs, tajā skaitā ir 16 Lielbritānijas sadraudzības valstis, arī Kanāda un Austrālija, kuras karalieni Elizabeti atzīst par savu valsts galvu. Absolūta monarhija vairs pastāv tikai četrās Tuvo austrumu un vienā Āfrikas valstī, kā arī ... un tas nu reiz pilnīgi noteikti ir anahronisms ... Vatikānā. Bet bija interesanti redzēt Jordānijas karali televīzijā. Viņam bija ko teikt. Un tas, ka viņš Ņujorkā būdams piekrita uzstāties komēdijas raidījumā -- vēl jo jaukāk.

Jauku visiem dienu!

7 komentāri:

Aigars Mahinovs teica...

The Daily Show un The Colbert Report ir noteikti divi brīnišķīgi ASV TV raidījumi un es tiešām gribētu, lai arī Latvijas TV kas tāds būtu - komēdisks, satīrisks, politisks un nežēlīgi reāls ar savu stingru pārliecību par to kas ir labs un kas ir slikts, ar prātu lai to argumentētu gan pārlieciniši gan ar analogijām un arī ar iespēju do darīt neatkarīgi no tā kuru politisko spēku viņš 'noliek' kurā dienā.

P.S. Twitterī devu padomu par to no kurienes varētu būt spam ziņojumi.

Kārlis Streips teica...

Paldies, Aigar. Nesaprotu, kā kāds manā kontā ir ielauzies. Un es piekrītu arī par Colbert un par to ka Latvijā būtu ļoti labi, ja būtu līdzīgs raidījums. Pats labprāt tādu vadītu, bet viens tādu raidījumu nevar salikt kopā. Tur ir vajadzīga vesela komiķu komanda un ar "standup" Latvijā nekad nav īpaši viegli gājis.

Raivis Komeļevs teica...

Oho, es pat necerēju ka Latvijā vēl kāds skatās šos raidījumus. Intervija ar karali patiešām bij lielisks piemērs tautas līdera kompetencei. Un interesanti kā šie itkā komiskie raidījumi pārtop diezgan nopietni, ja tajos tiek pieaicināti saprātīgi cilvēki ar loģisku un argumentētu viedokli.

Starpcitu, Jon Stewart vienā intervijā teica ka viņa komandā strādā ~18 cilvēki/autori. Domāju ka arī Latvijā kas tāds ir iespējams. Es labprāt šādā pasākuma piedalītos. Pieļauju daudzi citi arī. Viss sākas ar domubiedriem.

Kārlis Streips teica...

Raivi, vāciet kopā domubiedrus un uz priekšu!

Jānis teica...

Stand UP comedy laikam ir viena no tām lietām ,kas mani saista Amerikas kultūrā.George Carlin (RIP) un Bill Cosby bija pirmie ar kuriem iepazinos caur youtube. Un tad nāca Stephen Colbert at the 2006 White House Correspondents' Association Dinner,kas parādija ,ka komēdijā ir spēks,ja to pareizi izmanto.
Jā ,Latvijā vajag stand up ,kvalitatīvu ,par politiku un sabiedrību un procesiem mums apkārt,tādu ,kas liek pasmieties un domāt vienlaicīgi.

Kārlis Streips teica...

Latvijā ir tā dēvētais Karaliskais improvizācijas teātris, esmu redzējis, ļoti jauki, bet gandrīz bez izņēmuma saturs ir nošpikots no raidījuma "Whose Line is it Anyway?", un nekā īpaši oriģināla tur nav. Ar to negribu teikt, ka KIT ļaudis nav fantastiski talantīgi, tādi viņi ir gan, bet tā nav politiskā satīra, kuras Latvijā pietrūkst kā ēst. Kādreiz ar to nodarbojās klubs Hamlets ar tā Politisko teātri, kur arī man bija tas gods piedalīties, bet arī tas ir izčabējis. Galvenais jau laikam ir tas, ka ir ļoti grūti iedomāties, kurā Latvijas televīzijā iederētos The Daily Show. Amerikā tas ir kanālā, kas ir konkrēti par komēdiju, taču vienalga raidījums piesaista ļoti nozīmīgus viesus (vakar -- pilnīgi apdaudzīto "konservatīvo" televīzijas raidījuma vadītāju Bilu Oreiliju -- iesaku). Nezinu, vai LTV vai LNT tā kaut kas būtu iespējams. Slikti jau nebūtu -- Dievs zina, ka mūsu valsts politikā ir pietiekami daudz par ko pasmīnēt un paņirgāties.

dzimmijs13 teica...

"atrasts darbs tiem 200 miljoniem gados jauno arābu" - nu, jā neapšaubāmi, un pēc gadiem astoņpadsmit šis skaitlis jāpareizina ar četri, vēl pēc divdesmit iznākums atkal ar četri, un un pēc sešdesmit... Vai tad planēta ir no gumijas?
Zinu, jau zinu, ir nepoletkorekti tā teikt, bet vai arī pašiem musulmaņiem nav šis tas jāpārskata? Savādāk Anglijā pakistāņu sieviete pēc četriem bērniem vīram nezinot, spiesta iet pie ginekologa, jo viņas vīrs atsakās lietot aizsardzības līdzekļus, tāpēc ka viņa svēts pienākums ir vairot musulmaņu skaitu pasaulē.
Sadarbībai taču jābūt abpusējai.

 

free counter