trešdiena, 2010. gada 27. oktobris

Fui, Dombrovski, fui, Vienotība!

Labdien, lasītāji!

Nu, ko. Kārtējā prieka vēsts. Starptautiskā pretkorupcijas organizācija Transparency International ir konstatējusi, ka pēdējā gada laikā situācija ar korupciju Latvijā ir nevis uzlabojusies, bet gan pasliktinājusies. Lasītāji zinās, ka uz 10 punktu skalas, kurā 10 punkti ir korupcijas absolūts trūkums un 1 punkts ir korupcijas universālā klātbūtne, Latvija ir ieguvusi 4,3 punktus. Pērn bija labāks rezultāts.

Protams, nav jau tālu jāskatās, lai konstatētu, kāpēc TI pie šāda secinājuma ir nonākusi. Skandāls bērnu slimnīcā. Skandāls Latvenergo. Skandāls vienā valsts iepirkumā pēc nākamā. Skandāls ar prokuroru, kurš it kā piesavinājis citam prokuroram domātu kukuli. Digitalizācijas skandāls. Dienvidu tilts ar tā pasakainajām izmaksām. Kukuļdošana Rīgas domē. Taču galvenais TI aptaujā ir uzņēmēju vērtējums par to, cik liels valstī varētu būt korupcijas līmenis. Tā dēvētie 10 procenti pa virsu visiem iepirkumiem jau sen ir bijusi pilsētas leģenda, bet nav dūmu bez uguns, un privātās sarunās uzņēmēji vēl arvien runā par to, ka Latvijā korupcija joprojām sit augstu vilni.

Kāda pret to visu ir bijusi politikas reakcija? Godīgi sakot, nekāda jau īpašā. TI reitings Latvijai ir ļoti liels kauns, vēl jo vairāk, ja ņemam vērā, ka kārtējo reizi Igaunija mūsu valsti ir apsteigusi, pie tam pamatīgi. Taču Valda Dombrovska un viņa pārstāvētās Vienotības attieksmi pret korupciju patlaban visskaidrāk var redzēt jautājumā par Silvu Bendrāti. Nekāds izvērtējums par to, ka viņas darījums par Puzes ķeizaru nekad astoņu gadu garumā nav parādījies viņas kā Saeimas deputātes amatpersonas deklarācijā. Šorīt LNT Dombrovskis teica, ka partija viņai pilnīgi uzticoties un protams, viņa var turpināt darbu Saeimā. Tas pēc tam, kad par viņas demisijas vēlamību izteicās cits Vienotības pārstāvis, bijušais KNAB direktors Aleksejs Loskutovs. Manuprāt, te ir ļoti skaidra situācija, it īpaši ņemot vērā to, kā Vienotība laikā pirms vēlēšanām izrēķinājās ar Rīgas domes deputātu Šiliņu, kurš trafaretās mašīnās braukāja pa naktsklubiem. Priekšvēlēšanu laikā ir jāizskatās labi. Šiliņa Rīgas domē vairs nav. Bet tagad, lūk, Vienotība ir iekļuvusi Saeimā, un acīmredzot tā ir gatava akceptēt tieši to pašu attieksmi, kāda pirms četriem gadiem bija Kalvītim un viņa bandai -- mūs ievēlēja, mēs varam darīt da jebko, un sabiedrība var iet uzsēsties uz īkšķa un rotēt. Vēl tikai Dombrovskis nav pateicis vārdu "vaukšķi," bet attieksme ir pietiekami skaidri iezīmēta. Fui Vienotībai, citu neko es nevaru pateikt. Iespējams, Silva Bendrāte pret likumu nav nogrēkojusies. Bet tādā gadījumā, lūdzu, lai viņa noorganizē preses konferenci un skaidri pasaka, kāpēc ilgstošais darījums, kuru viņa pati sakās "atstrādājusi" esam, nekad nav parādījies viņas amatpersonas deklarācijā. Un vēl jo vairāk, kā tas var būt, ka stājoties partijā, kura kā karogu pirmām kārtām pacēla cīņu pret oligarhiem, viņai nevienā brīdī neienāca prātā, ka varbūt kolēģiem vajadzētu pateikt, ka viņai ir personīgas biznesa attiecības ar vislielāko oligarhu no visiem?

Pagāja diezgan ilgs laiks, pirms es sāku likt pēdiņas ap vārdu "Tautas" savienojumā "Tautas partija." Vienotība acīmredzot ir gatava tos, kuri par to balsoja tāpēc, ka cerēja, ka beidzot Latvijas politikā parādīsies godīgums, pievilt jau pirmajās nedēļās. Fui. Vēlreiz fui. Un, ja Dombrovska lielā "uzticība" ir pamatota tajā, ka viņš cer, ka Puzes ķeizars netraucēs viņa valdības darbam, tad vēl jo lielāks fui. Atkarība no oligarha -- ļoti labi, Dombrovska kungs. Tas ir tieši tas, kā dēļ Jums vēlētāji salika tik daudz krustiņu.

Nekāda jauka diena šodien pateicoties Valdim Dombrovskim un Vienotībai nav.

8 komentāri:

Gnudiff teica...

Nu pag, cik tad sen bija tas Bendrātes jautājums pacēlies -- pats lasīju tikai vakar? Pāris dienas jau var dot cilvēkiem izvērtēt situāciju, nevar taču tikai uz mēdiju bļaušanu vien paļauties.

int teica...

viss jau ir ok, bet par ko balsot ja tā var teikt, kauttgan ko nu vairs balsot. ja jau vienotība slikta, TB/LNNK-VL arī slikta (vismaz tā saprotu no taviem tekstiem), protams AŠ2 pašsaprotami, SC arī ne uz to pusi velk, loģiski ka zaļie nekādi zaļie nav, kur nu vēl valsts glābēji, nekas cits jau vairs nav. tāda nu tā situācija ir visai bēdīga.

Kārlis Streips teica...

Jā, int. Pavisam, pavisam bēdīga.

Anonīms teica...

Fui, Kārli!

Es par tevi biju labakas domās. Es cerēju, ka vismaz tu pārvaldi angļu valodu pietiekoši, lai saprastu, ka CPI ir "Corruption _Perception_ Index".

Un tas nozīmē, ka šī organizācija mēra nevis to kāda patiesībā ir korupcijas situācija, bet gan to kā vietejie iedzīvotaji _domā_ kāda ir korupcijas situācija. Tā ir milzīga starpība.

Saeimas vēlēšanas ar savam reklāmas kampaņām vien var viegli novest pie kāda 1-2 punktu krituma cilveku domās, pat ja pateisība korupcija nemainās.

Valdis teica...

Tas ir tāpēc, ka izmanto netiešas metodes (aptaujas), jo parasti neviens kukuļ(ņēmējs/devējs) dokumentālus pierādījumus nesniedz.

http://en.wikipedia.org/wiki/Corruption_Perceptions_Index

..Early CPIs used public opinion surveys, but now only "experts" are used..

..As this index is based on polls, the results are subjective, and less reliable for countries with fewer sources..

Andris teica...

JL (tagad vienotība) ir tāda jau tradīcija - draudzēties ar zzzzzzzsssss. Ikšķilē pēc pašvaldības vēlēšanām daļu protesta balsu savākušas jaunais jaunlaicēns (iepriekš tēpists) uzreiz ielēca savus iepriekšējo gadu apspiedēju zzzzsssss apkampienos - ka tik priekšsēdētāja krēsla tiktu. Un skat, Rīgas kundziņi tai pašā stabulē pūš.
Es uz vienu tik ceru - lai VL censoņi politikā pieaug, nevis "profesionalizējas" Latvijai raksturīgā manierē.

Kārlis Streips teica...

Aigarius, nepiekrītu. Pirmkārt, TI pētījums Latvijā ir sešu atsevišķu un zinātniski pamatotu pētījumu kopsavilkums, runa ir ne tikai par gadījuma rakstura iedzīvotājiem, bet par uzņēmējiem un akadēmiskajiem ekspertiem. Otrkārt, ja liels vairākums intervēto cilvēku saka, ka viņuprāt korupcija Latvijā sit augstu vilni, tad no tā tomēr izriet, ka Latvijā korupcija sit augstu vilni. Neba jau kāds tā kaut ko pateikts tāpat vien. Blogā minētie piemēri par korupciju tomēr arī ir pietiekami reāla lieta.

Un Gnudiff, tas "Bendrātes jautājums" "pacēlās" jau pirms kāda brītiņa. Sekojiet notikumiem aktīvāk. :)

Anonīms teica...

Iedzīvotāju viedoklis ir viegli manipulējams, it īpaši uz negatīvo pusi. Kā piemērs Dienviddakota ASV. Lai gan faktiski bezdarba līmenis šajā štatā ir zemākais ASV un pat ir nokrities pēdējā laikā, iedzīvotāji domā, ka viņiem ir liela bezdarba problēma, jo tā apgalvo republikāņu biznesa firmu atbalstītāju politiskās reklāmas.

Es domāju, ka uz vispārējā Latvijas pesimizma viļņa par ticību valstij un ierēdņiem noslīdēja uz leju arī ticība ka ierēdņi neņem kukuļus.

Pēdējos gados arvien vairāk ASV iedzīvotāju domā, ka Zeme ir plakana. Tas nenozīmē, ka Zeme pēdējos gados ir palikusi plakanāka.

 

free counter