svētdiena, 2009. gada 4. janvāris

Par baznīcas kalendāru un satiksmi Vecrīgā -- pārdomas svētdienā

Labdien, lasītāji!

Šorīt biju baznīcā, kura atrodas Vecrīgā. Parīt kristieši (vai vismaz tie, kuri nav Pareizticīgie) atzīmēs epifāniju, proti -- 12. dienu pēc Ziemassvētkiem, kad, atbilstoši tradīcijai, Jēzu un viņa vecākus apciemoja trīs gudrie no austrumiem. Man personīgi nekad nav bijis skaidrs, ko Jāzeps, Marija un jaundzimušais gandrīz divu nedēļu garumā meklēja kūtī, kurā bērns piedzima -- varētu padomāt, ka viņi jau krietni pirms gudro ierašanās būtu aizgājuši mājās, bet tā nu Bībelē ir stāstīts. Der atcerēties, ka evaņģēliju rakstītāji neviens Jēzu nepazina, evaņģēliji ir rakstīti krietni pēc viņa nāves. Taču baznīcas kalendārs ir baznīcas kalendārs.

Bet ne par to šis stāsts. Man bija interesanti palūkoties, kā izpaužas jaunie noteikumi par autosatiksmi Vecrīgā. Nezinu, vai tas bija tāpēc, ka ir Jaunā gada atvaļinājuma pēdējā diena, tāpēc, ka šorīt bija krietni auksts, vai tiešām pateicoties jaunajai kārtībai, bet Vecrīgā mašīnu bija krietni mazāk, nekā kādreiz. Doma laukumā kāds nelaimīgs pāris sēdēja savā smalkā mašīnā, kuru bija nobloķējusi policijas mašīna. Cik saprotu, laukumā autosatiksme tagad būs aizliegta pavisam, un tas ir lieliski. Šur tur jau bija izvietoti aizsprosti, lai mašīnas tādā vai citā ielā nevarētu braukt. Ļoti ceru, ka spēkratu skaits tik tiešām samazināsies, jo iepriekšējā kārtība tomēr sevi nepierādīja. Pat visšaurākajās Vecrīgas ieliņās ļaudis mašīnas atstāja ceļa malā, un turpat spraukties centās citi šoferi kopā ar kājāmgājējiem. Joprojām turpinu uzskatīt, ka labākais variants būtu kaut kur Vecrīgas malā uzcelt daudzstāvu garāžu, kur mašīnas varētu glabāt tie, kuri Vecrīgā dzīvo, atļaut stundu no rīta, kuras laikā veikaliem, restorāniem un viesnīcām pievest produktus, stundu vakarā, kad aizvest atkritumus, bet citādi autosatiksmi vietā, kura tomēr ir globāls kultūras piemineklis, vienkārši aizliegt. Nav absolūti nekāda jautājuma, ka spēkratu rīboņa gadsimtus vecām celtnēm neko labu nedod. Bet paskatīsimies, kā darbosies jaunā iekārta. Vismaz šorīt viss izskatījās labi.

Jauku visiem dienu!

2 komentāri:

vilks teica...

ej nu ej, vai tiešām Bībelē ir rakstīts, ka gudrie Jēzu apmeklēja kūtī? Interesanti gan, kurā Bībelē tas teikts? Tajā, kuru izdod Latvijas Bībeles biedrība, sacīts, ka gudrie bērnu Jēzu un viņa māti atrada namā, virs kura nostājās zvaigzne.. un par kūti neviena vārda. (Mateja evaņģēlijs, 2. nodaļa, 9.-11.p.)
Pie tam arī visas pārējās detaļas - gudro skaits un diena, kad viņi ieradās - patiešām ir tikai tradīcija, jo precīzi neviens nezina. Tikpat labi gudrie varēja ierasties arī gadu pēc Jēzus dzimšanas, ja pieņem, ka zvaigzne varēja atspīdēt līdz ar Jēzus dzimšanu.. tolaik jau nevarēja atlidot ar lidmašīnu vienā dienā, ceļojumi varēja būt visai ilgi.

Andy teica...

Jāpiekrīt Vilka kungam. Turklāt norāde tajā pašā Mateja evaņģēlijā 2. nodaļā 16. pantā (ķēniņa Heroda nežēlīgā pavēle nogalināt visus bērnus Betlēmē un tās apkaimē) liecina, ka bērns ap to laiku varēju būt vai pat 2 gadus vecs!

 

free counter