ceturtdiena, 2009. gada 1. janvāris

Par amatpersonu uzrunām Vecgada naktī

Labrīt, lasītāji!

Kā vakar rakstīju 10 stundas pirms, tā šorīt rakstu 10 stundas pēc gadu mijas. Vecgada vakars pagāja ierasti -- raķetes gāja gaisā gan vienpadsmitos (cik garīgi trūcīga tomēr ir tā mūsu sabiedrības daļa, kura pat pulksteņa laiku mēra pēc svešas valsts rādītājiem), gan ar daudz lielāku sparu pusnaktī.

Jā, un vakar mūsu valsts augstākās amatpersonas uzrunāja tautu. Un te nu skaidri iezīmējās atšķirība starp cilvēku, kurš, kā vēstīts Satversmē, politisku atbildību par savu darbību nenes, un cilvēku, kurš vistiešākajā veidā ir politiski atbildīgs par to, kas ir noticis pēdējo 12 mēnešu laikā un it īpaši par to, kas notiks nākamajā gadā. Valsts prezidents Valdis Zatlers savā uzrunā varēja atļauties atgādināt (jau atkal) par valdošās bandas neizdarītajiem darbiem tādās jomās, kā Satversmes grozījumu izstrādāšana un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītāja iecelšana pēc nu jau gandrīz pusgadu ieilgušās pauzes kopš apšaubāmās Alekseja Loskutova padzīšanas no minētā amata. Divas reizes prezidents pieminēja to, kā valdošajā "elitē" trūkst visvairāk: "Katram ministram jāstrādā tā, lai sabiedrībai nebūtu šaubu par viņa kompetenci un rīcību." Un "... politikā jānostiprinās politiskajai atbildībai, jāaug politiķu kompetencei un darba efektivitātei." Protams, par nekompetentu politikāņu attīstību prezidents var runāt, līdz ģīmis ir zils vai rozā, taču viņu valdošie var vienā mierā ignorēt, kā tas visuzskatāmāk bijis redzams "Tautas" partijas "vecbiedra" vāvuļošanā par apgānītiem paklājiņiem un visu pārējo. Ja nu viens, tad lai 2009. gadā Dievs V. Zatleram dod nepieciešamo spēku, lai vajadzīgos brīžos valdošo patvaļai pateiktu stingru, stingru nē. Diemžēl, sava amata dēļ viņš nevar nākt ar precīziem ieteikumiem, taču vērts ievērot arī citu viņa teikto par gaidāmajām pašvaldību un Eiropas parlamenta vēlēšanām: "Vērtējiet partiju programmas un līdz šim paveikto, rūpīgi izvērtējiet, kura partija pārstāv tieši jūsu dzīves vērtības un intereses." Sava amata dēļ es gan varu nākt ar precīzu ieteikumu: Ja jūsu dzīves vērtības un intereses pārstāv partijas, kuras darbojas lielākoties savu sponsoru un viņu naudas maku interesēs, tad izvēle par esošajiem ir skaidra. Ja nē, un gribu cerēt, ka esošie nepārstāv liela tautas vairākuma "vērtības un intereses," tad ir skaidrs, ka "elite" ir jāsoda un pamatīgi.

Un tas, savukārt, ir redzams Ministru prezidenta uzrunā, lai gan nešaubos, ka viņš vakarnakt runāja no sirds. Ivara Godmaņa tekstā par politisku kompetenci, nemaz nerunājot par Satversmes grozījumiem un KNAB statusu, nebija ne vārda. Toties bija pāris visnotaļ apšaubāmu apgalvojumu, pirmām kārtām par to, ka visu pagājušo gadu viņa valdība paredzēja visļaunāko, bet cerēja uz vislabāko. Acīmredzot šo jēdzienu pirms runas teksta apstiprināšanas neizvētīja I. Godmaņa partijas biedrs -- jēdziena "gāzi grīdā" autors. Tāpat droši vien dažs labs Latvijas iedzīvotājs nebūt nebija sajūsmā par apgalvojumu, ka ir iets tāls ceļš kopš "godmaņkrāsniņu" laikiem. Tas nu ir vārds, kuru premjerministrs varēja neminēt vispār, jo, diemžēl, pietiekami daudz Latvijas iedzīvotāju joprojām dzīvo apstākļos, kurus labākajā gadījumā var saukt par pieticīgiem. Tas attiecas uz daudzbērnu ģimenēm, uz nomaļām lauku sētām, uz tiem pilsētu iedzīvotājiem, kuriem ļaunprātīgi namu īpašnieki ir atslēguši komunālos pakalpojumus, uz daudziem pensionāriem. Ministru prezidentam bija taisnība sakot, ka ideālos apstākļos Latvijas iedzīvotāji rīkotos kā Antarktīdas pingvīni, kuri aukstumu pārcieš, cieši saspiežoties kopā. Taču sabiedrības kopējā labvēlība un līdzjūtība tomēr neizbēgami ir ierobežota, un diez vai īpaši pingvīnveidīgi jutīsies visi tie, piemēram, kuriem sākot ar šodienu ir jāmaksā krietni lielāks pievienotās vērtības nodoklis uz visu pēc kārtas, un ne viņi vien.

Un tāpēc vēl jo svarīgāka ir Valsts prezidenta pieminētā politiskā kompetence, ne tikai ekonomikas pārvaldīšanā, bet arī piemēra radīšanā. Ministru prezidents minēja radikālas reformas valsts pārvaldē un 15 procentu kompensācijas samazināšanu valsts un pašvaldību iestādēs. Esam jau redzējuši gan to, ka šis jēdziens nebūt neattiecas uz visiem, jo "savējo" princips tomēr nekur nav pazudis, gan arī to, ka vismaz Rīgā un Jūrmalā ir pašvaldību deputāti, kuri acīmredzot nav saklausījuši domu, ka krīzes apstākļos būtu jāatsakās no "tradicionālajām" gada beigu prēmijām. Neskaužu nevienam, kurš šādu prēmiju saņēma, bet tomēr. Vismaz teorētiski pusnaktī zaudēja mūsu valsts trīs "īpašo uzdevumu" ministri. Tas ir labs sākums. Gaidīsim turpinājumu.

Abas valsts augstākās amatpersonas atzina, ka nākamais Latvijai nebūs viegls gads. Valsts ir uzņēmusies ievērojamu parādu slogu, un tas saistās ar starptautisko instanču uzstājīgām prasībām par tautsaimniecības attīstīšanu nākamo gadu laikā. Cenu par to maksāsim mēs visi pēc kārtas (lai gan varbūt ne tie mūsu sabiedrības locekļi, kuri par krēslu deldēšanu valsts un pašvaldību uzņēmumu padomēs saņem daudzus tūkstošus latu gadā). Un katrā gadījumā abu amatpersonu pieminētā aktīvākā pilsoniskā sabiedrība gaidīs redzēt, vai arī smagos ekonomiskos apstākļos politikāņi spēs pārvarēt sevi un pievērsties mazāk taustāmam jēdzienam -- godprātībai. Un pirmkārt tas tomēr attiecas uz atbalstu pretkorupcijas centieniem, jo politiska korupcija ir smaga lieta labos laikos, bet it īpaši briesmīga lieta smagos laikos. Jo stiprs Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ir sevišķi būtisks laikos, kad dažam labam gribēsies pagrābt to, kas vēl ir grābjams.

Jaunajā gadā vēlu visiem lasītājiem visu to labāko. Turpināsim modri uzraudzīt tos, kuri joprojām cer, ka valsti var nozagt vai prihvatizēt. Ja būs nepieciešams, ķersimies atkal pie lietussargiem, lai arī cik ļoti tas nepatiktu atsevišķiem kultūras grandiem, kuri tāpēc jūtas apvainoti, nabadziņi tādi. Un pieskatīsim cits citu. Būtisks ir jēdziens, ka dots devējam atdodas. Neaizmirsīsim to!

Jauku visiem gada pirmo dienu!

5 komentāri:

anglosaxis teica...

Apžēliņ, gads jauns, bet žults tā pati vecā. Bet abas runas bija labas. Kritizēt ir viegli, bet kāds arī varētu ieteikt, kas tad būtu labāk. Nu nav visi valdošie zagļi un blēži. Lieliski "Skatā no malas" izteicās Aivis Tomsons. Domāt vajag, domāt, kad iet uz vēlēšanām. (Diemžēl ilgi jau mans komentārs te nesaglabāsies. Tāda mums tā izpratne par demokrātiju).

Unknown teica...

Tas, ko es gribēju no viņiem abiem dzirdēt bija mīļš apsveikums Jaungadu sagaidīt. Nekādas runas par krīzi etc.
Varēja tač redzēt kā Valdis atplauka, kad beidzot sāka runāt no sirds tos pāris pēdējos teikumus.

Unknown teica...

ak naivais anglosaxis
ak, cik ilgi vēl dzīvos sapņos
domāt vajag jau pirms iešanas uz vēlēšanām un vispirms vajag padomāt vai vispār jāiet!
JO!
ja anglosaxim līdzīgie naivie turpinās iet uz šo balagānu un turpinās ievēlēt tos pašus (varbūt tikai citās porcijās), nu tad kāda jēga piedalīties šajā bezjēdzīgajā balagānā?
atcramies par faktiem, kuri saka šeit vairs nav demokrātijas (un nav bijusi arī), un šeit nav neatkarīga valsts, tie apgalvojumi runās uz papīra nesapas ar dzīves īstenību
tāpat nevajag biedēt ar to, ka nepiedalīšanās vēlēšanās, ļaus nākt pie varas nezkādiem tur spēkiem; neuztraucieties, šie spēki jau sen ir pie varas tikuši
tāpēc vēlēšanās nav jāpiedalās... tam nav jēgas
izmaiņām būtiskām šī sistēma ir jānoslauka ar visām šķībajām idejām un visiem neveiklajiem, varbūt pat negodīgajiem darboņiem
tas ir vienīgais risinājums, bet mazvarbūtīgs
pārāk daudz cietusi šī zeme un tamdēļ var līdzēt tikai brīnums (to gan saku pilnīgi nopietni)
nobeigumā - nejaukt lūdzu nevarīgu nekānedarīšanas īdēšanu ar nepatīkamu faktu no realitātes un loģikas sniegtiem secinājumiem

anglosaxis teica...

Cien. Tālivaldi, tas jau arī mani visvairāk kaitina - šī mūžīgā "tumšo spēku" piesaukšana, šī mūžīgā gaušanās, ka "mēs" tie labiņie, tie gaišiņie, bet "viņi' - tie tumšie, tie briesmoņi. Paskatīsimies vispirms katrs uz sevi un sāksim katrs pats ar sevi. Kad Šķēle aicināja izgludināt bikses un iemācīties angļu valodu, ai, kā tas daudziem nepatika. Padomju "sociālisma" laiki ir pagājuši, kad bijām pieraduši, ka "partija" visu nosaka, bet mēs saņēmām savas niecīgās, bet izdzīvošanai pietiekošās aldziņas, kad smakām pārkurinātos dzīvokļos un maksājām par to kapeikas. Tagad ir kapitālisms. Es to gribēju, un man tas patīk. Es PATS cīnos par sevi, nezogot bet strādājot, un varu iztikt. Tāpēc arī nevaru ciest mūžīgos čīkstētājus. Neapgalvoju, ka viss ir labi, ka nekas nav jāmaina, bet nejūtos tik gudrs, lai pateiktu, kas tieši jāmaina. Bet man nepatīk neauglīgā klaigāšana - Prezidents slikts, premjers slikts, visi zagļi , nost, dodiet, dodiet, nepiedāvājot neko vietā. Un šī ir mana Latvija, kuru mīlu. Vai tad es nemīlēšu savu māti, ja viņa būs alkoholiķe? Šie ir mani tautieši, kas man apkārt, un, paldies Dievam, vairums prot saskatīt arī labo, priecāties par izgaismotām ēkām Valsts Gadadienā, par baltu sniegu Ziemassvētkos. Un, palasot Dienas komentārus, redzams, ka klaigātāju jau, atkal paldies Dievam, ir tikai kāds pārdesmits. Un es ticu, ka latvieši ir gudra tauta, kas spēs izkļūt no visām grūtībām. Un vai vispār šīs grūtības ir tik briesmīgas? Mēs vairums neesam pieredzējuši karu, badu, aukstumu. Tā ka Latvijai viss vēl priekšā. Grūtības un krīzes tikai norūda.

Edžiņš teica...

Anglosaxi, nevaru piekrist jūsu vienmēr īgnajiem komentāriem. Tā vien šķiet, ka čīkstētājs esat jūs pats. Streipa kungs, tāpat kā, piemēram, Zandera kungs, katru mīļu dienu mums uzdrošinās atgādināt, kādā postā mūs ir novedusi mūsu valdība. Paldies Dievam, ka ir šādi cilvēki, kas to dara un apgaismo mūs, jo "valdošā banda" tik ļoti prasmīgi prot melot vai melo tik daudz, ka nevar vairs saprast, kuri ir meli, bet kur sākas patiesība, lai vismaz kaut kā pasargātu no vēl lielāka ļaunuma. Kārli, tā turpināt! Paldies!

 

free counter