piektdiena, 2010. gada 22. janvāris

Ko tik visu zinātnieki neizdomā!

Labvakar, lasītāji! Kā esmu rakstījis citreiz, ar eksaktajām zinātnēm esmu uz "jūs." Skolas laikā mums bioloģijā bija jāuzšķērž varde. Man likās, ka kāds to jau ir izdarījis pirms manis, un tāpēc visi jau zina, kas ir vardes iekšpusē. Ģeometrijā mums lika pierādīt teorijas. Es uzskatīju, ka Einšteins teoriju pierādīja jau pirms 50 gadiem un tāpēc man nebūtu jāpūlas. Lieki teikt, pie ļoti labām atzīmēm es tā netiku, bet zinātnieks no manis katrā gadījumā nesanāca.

Taču tas nenozīmē, ka mani neinteresē tas, kas zinātiskajā pasaulē notiek. Piemēram, šonedēļ žurnālā The Economist ir stāsts par jauna veida zālēm, kādas patlaban tiek izstrādātas un pārbaudītas. Tajās būs mikročips, kurš, tabletei vēderā kūstot, nosūtīs signālu uz vēl vienu mikročipu, kas būs pacientam iedēstīts zem ādas. Šis čips, savukārt, ar satelīta palīdzību nosūtīs ārstam vēsti, ka pacients ir iedzēris attiecīgās zāles. Ārsts tādējādi zinās, ka pacients tā ir izdarījis un varēs redzēt, vai zāles ir dzertas pareizajā daudzumā, pareizajā laikā u.tml.

Vai tas nav viens brīnums? Godīgi sakot, man neliekas īpaši patīkama doma, ka man zem ādas kāds gribētu likt datora čipu, taču cilvēkiem, kuriem ir grūtības ar atmiņu, šāda ierīce varētu būt gluži piemērota. Spēja, cilvēka veselību monitorēt no attāluma, šķiet pavisam laba lieta ļaudīm, kas ir gados vecāki un, iespējams, dzīvo vieni un vientuļi. Taču par visu vairāk šis stāsts demonstrē to, cik ļoti zinātnieki strādā, lai izgudrotu kaut ko jaunu un nepieciešamu. Pirms 15 gadiem mēs neviens nezinājām, kas ir internets, vismaz es dzīvi bez tā vairs nevarētu iedomāties. Kā esmu rakstījis citreiz, ir interesanti pafantazēt par to, ko zinātne izdomās nākamajos piecos, 10 vai 20 gados. Varbūt patlaban ārā ir neadekvāti auksts (un brīvdienās būšot vēl aukstāks -- nāksies turēt krānus visu nakti atvērtus, lai tie nesasalst), bet pasaule tomēr ir viena brīnumaini interesanta vieta, vai ne?

Jauku visiem vakaru!

5 komentāri:

Ikars Kublins teica...

"Skolas laikā mums bioloģijā bija jāuzšķērž varde" - ĀRPRĀTS! Un tādas ir skolas Amerikā?? Es vēl saprastu Mozambikā... :)
Bet runājot par mikročipiem zem ādas - interesanti, ka jau kādu laiku atpakaļ dzirdēju teoriju par to, ka ir iecere nākotnē cilvēkus kontrolēt ar šādiem čipiem, aizbildinoties ar medicīniskiem iemesliem - it kā paša cilvēka labā. Neņēmu to pārlieku nopietni - ne gluži ticu visām šīm Iluminati/Frīmasonu/New World Order teorijām, bet, lūk - jau publiskajā telpā parādās pirmās oficiālās ziņas, kas stiprina šādas teorijas ticamību...

Aldis teica...

Tas, ka ārsts varētu redzēt, vai zāles ir iedzertas un pareizajā daudzumā, varētu būt laba doma.

Bet ir problēma, - diemžēl ļoti bieži ārsti eksperimentē, vai kāds konkrēts medikaments konkrētajā situācijā līdz vai nelīdz. Līdz ar to pacientam var būt mazas izredzes nelietot kādus draņķus.
+ vēl skandāli ar ārstu saistību ar medikamentus ražojošām kompānijām nevieš uzticību medicīnai.

Apsinte teica...

Man ar tām eksaktajām zinātnēm ir gājis stipri līdzīgi - kāpēc man jādara tas, kas reiz jau ir izdarīts un zināms tāpat, bez pašrocīgas vardes vēdera pārbaudes?
Savukārt šīs mūsdienu zinātnes formas mani šausmina - šķiet, ka paša jaunizgudrojuma jēga un lietderība kaut kur pazūd, to aizēno tieksme pēc "jauns, nebijis, iespējams". Man liekas arī, ka modernajām tehnoloģiju iespējām ir arī kaut kāda robeža, un mani šī robeža nes atpakaļ pagātnē, kaut kur pie pašām saknēm, pie īstuma, esamības un jēgas.

Apsinte teica...

Ikaram: Savādi, ka lsītāji/komentētāji mēdz precīzi pieķerties kādam vārdam, nevis skatīt domu. Domāju, par vardes uzšēršanas laiku, vietu, gadu vai valsti. Tik saprotami un trāpīgi, kā Kārlis Streips mums piedāvā savu redzējumu uz lietām un jēgas raksturojumu, nav nekādas vajadzības sadrumstalot pa frāzēm vai izteiktās būtības vārdiem. OK?

Ikars Kublins teica...

@Apsinte - Ja kāds fakts ir pietiekami neparasts un šokējošs, tad tas ir interesantāks par pašu domu. Tas, ka ASV skolās bērniem liek uzšķērst vardes, man bija kas jauns. Savukārt doma par to, ka skolās māca daudz bezjēdzīgu lietu, ir sen labi zināma.

 

free counter