otrdiena, 2011. gada 15. marts

Par tautas skaitīšanu un ministru mainīšanu -- pārdomas otrdienā

Labrīt, lasītāji!

Presē ziņots, ka lielās tautas skaitīšanas ietvaros internetā saskaitījies krietni lielāks pulks ļaužu nekā bija paredzēts -- aptuveni 600 tūkstoši cilvēku, kas esot aptuveni 30 procenti no visiem iespējamajiem. Malači. Taču šajā kontekstā rodas lūk, kāds jautājums: Ja jau tā, tad kāpēc procesu nepagarināt vēl pa kādu nedēļu vai pusotru? Nezinu, varbūt Centrālajai statistikas pārvaldei rīcībā ir pārliecinoši dati par to, ka internetā piereģistrējās visi vai gandrīz visi no tiem, kuriem priekš tam bija visa nepieciešamā prasme, tehnika, interese u.tml. Savukārt manā dzīves orbītā ir divas personas, kurām ir viss nepieciešamais, bet kuras tā arī nepiereģistrējās, vienā gadījumā tāpēc, ka lielākoties attiecīgajā laika posmā atradās dziļos laukos, kur internets ir minimāli vai tā nav vispār, bet otrā tāpēc, ka darbs visu laiku ķēra darbu un neatradās laika. Varbūt CSP derētu no skapja izvilkt gliemezīti, kurš reklamē tās darbu laikā pirms vēlēšanām, un uztaisīt krāšņu reklāmu (cik nu krāšņa tā var sanākt ar gliemezīti), un skaitīšanu internetā izreklamēt pavisam dūšīgi, lai to turpinātu vēl kādu brītiņu. Jo, redziet, tautas skaitīšanas organizētāji šajā kontekstā ir paguvuši paziņot vienu, ļoti zīmīgu lietiņu: Lai arī internetā piereģistrējās teju vai trīsreiz vairāk darba ļaužu nekā bija paredzēts, budžets tiem, kuri tagad siros pa darba ļaužu mājām, lai viņus skaitītu uz vietas ... nebūs mazāks. Lai arī, acīmredzot, apmeklējamo māju skaits tomēr būs krietni mazāks. Protams, mūsu pārvaldes sistēmā tas nav nekas neparasts -- reiz nauda iedota, krampjaini tā jātur nagos, jo citādi nākamajā reizē varbūt nedos. Bet patlaban, kad joprojām mums visiem josta ir jāsavelk vēl bišķīt ciešāk un tad vēl čut čut ciešāk par to, interneta process šķiet cenas ziņā pat ļoti izdevīga alternatīva tam, ka cilvēkiem pavasara palu un kūstošā sniega laikā ir jābrien pa visu republiku. Vērts padomāt.

***

Vērts padomāt arī par šajās dienās valdošās "elites" kuluāros izskanējušo domu, ka tuvojas tas brīdis, kad derētu nomainīt vienu otru valdības ministru. Vai arī, pareizāk sakot, nav īpaši vērts par to domāt, jo nekas tamlīdzīgs nenotiks vis. Nenotiks par spīti tam, ka ārlietu ministra Ģirta Valda Kristovska kontā visas kļūdiņas, pārteikšanās, minstināšanās u.tml. jau ir sasniegušas pavisam kritisku masu tajā virzienā, kas saucas apšaubāma kompetence. Par spīti tam, ka atsevišķi "zaļo zemnieku" ministri tā arī nevar saprast, kāpēc dažādos amatos nevar likt dažādus un dažādas pakāpes radiniekus. Raugi, viens no viņiem ir aizrunājies pat tik tālu, ka laiks atjaunot valsts uzņēmumu padomes, laikam jau tāpēc, ka radinieku un citu "savējo" ir tik daudz, ka visiem pie valsts pupiem nepietiek vietas. Nenotiks tāpēc, ka mums jau nav normāla valdība, mums ir divas pilnībā neatkarīgas hercogistes, kuras uz laiku ir parakstījušas nosacītu miera līgumu. It īpaši "zaļos zemniekus" tādi sīkumi, kā koalīcijas līgums, netraucē ne mirkli, ja ir laiks bīdīt savas šeptes. Netraucē arī tādi sīkumi, kā budžeta "konsolidācija," jo tā, lūk, varot notikt gan, bet tikai ne jebkādā veidā, kas saistās ar ZZS pārraudzītajām jomām, to tik ne un ne un ne. Un, jā, vēl arī cita lieta -- nedomājiet, Vienotības hercogistes cilvēkbērni, dažādos amatos likt jebkuru cilvēku, kuram kādreiz un pat visvisvisvisvisvisvisnetiešākajā veidā ir nācies saķerties ar mūsu hercogu Ventspilī, piemēram ... nu, teiksim kādreizējo Augstākās tiesas priekšsēdētāju. To gan ne. Toties pavisam priecīgi, piemēram, tiesībsarga postenī varam likt cilvēku, kurš vēl pirms zvēresta pieņemšanas ir paguvis pierādīt, ka viņaprāt, tiesībsargs drīkst runāt tikai pēc tam, kad ir ierunājušās tiesas. Valdošajai "elitei" šāds cilvēks, protams, ir pat ļoti izdevīgs. Tāpat kā pašreizējais KNAB vadītājs, kurš tik daudz laika pavada kārtodams rēķinus pats ar saviem padotajiem, ka apraudzīt nedarbus, kādi notiek "lielajā" politikā (piemēram, domājot par nu jau kārtējo reizi "neatkarīgo" deputātu Visvaldi Lāci, kurš, cik var spriest, ir ņēmis kompensāciju par dzīvokli, kurā viņš patiesībā nedzīvo) -- tam nepietiek laika.

Manuprāt, oriģināls risinājums te varētu būt viens. Nesen nācās redzēt realitātes šovu, kurā sacenšas frizieri. Pirmajā sērijā katram frizierim bija lūgts paņemt līdz savu modeli. Kad visi bija apsēdušies un sakārtojušies, raidījuma vadītāja paziņoja, ka visām modelēm ir jāraušas kājās un jādodas pie tā friziera, kurš atrodas telpas otrā pusē, respektīvi, katram frizierim tika dota pavisam cita modele. No tā, protams, friziera frizēšanas spējas nemazinājās, jautājums bija tikai par to, vai krēslā sēž "savējā" vai svešiniece. Tāpēc mans ieteikums būtu šāds: Vienotībai un "zaļajiem zemniekiem" būtu savstarpēji jāapmaina visi valdības portfeļi, kaut vai lozējot. Ja finanšu ministrs ir tik pārliecināts, ka ZZS pārraudzītajās jomās reformas nenotiek tikai "zaļo zemnieku" iecirtības dēļ, lai tad viņš ņem izglītības un/vai veselības ministriju un ķeras pie darba. Kristovskis varētu kļūt par lauksaimniecības ministru, jo govīm ir gluži vienalga, kādas kvalitātes angļu valodā runā ministrs (to redzējām ar pašreizējo ministru, kurš sākumā vaļsirdīgi atzinās, ka viņam nav tādas angļu valodas spējas, lai varētu runāt ar ļaudīm Eiropā). Tāpat Vienotība varētu ņemt savā pārraudzībā satiksmes ministriju, jo tur ir pat ļoti daudz nebūšanu un neglītumu. Tiesa, arī Vienotība nav bijusi citādi kā naska brīžos, kad posteņos ir jāsabīda "savējie," bet vismaz tā būtu pārmaiņa, jo satiksmes ministrijā ļoti, ļoti sen nav darbojies kāds, kuram, piemēram, neliktos dīvaini, ka Latvijas aviolīnijas vadītājs tik ļoti un tik ilgstoši valsti var vazāt aiz deguna, lai neteiktu -- aiz olām.

Protams, nenotiks arī tas. Valdībā visi ir iekārtojušies pavisam ērti -- tik ērti, ka valsts un sabiedrības intereses var pagrūst pavisam zem tepiķa, lai tik politikāņi var šeptēties tālāk un ne par ko neuztraukties. Piekrītu tam, ko šodien kādā laikrakstā stāsta kāds no mūsu politologiem, proti -- Vienotībai draud "Tautas" partijas liktenis kļūt par pārāk pašapmierinātu un aptaukotu veidojumu, lai no tā vairs būtu kāds labums. Tas, protams, rada jautājumu par alternatīvām šajā Saeimā (Rubiku par ārlietu ministru, Šleseru, Dievs pasargi, atpakaļ satiksmes ministrijā, Šķēli, Dievs pasargi, finanšu ministrijā, un Valēriju Kravcovu par izglītības ministru, lai bērneļiem pastāsta, kā pa fikso var iemācīties latviešu valodu tik dikti, ka pat Īrijas latvieši par to priecājas). Rada jautājumu arī citu: Kurā brīdī latviešu elektorāts ievēlēs Saeimu, par kuru nebūs nepārtrauktu jautājumu, vai tā un tās deleģētie ministri vispār ir kompetenti, lai neteiktu -- ļaunprātīgi. Kārtējo reizi šajā ziņā brāļi igauņi mūs ir apsteiguši. Arī tur premjerministrs pēc nepopulārām reformām ir ieguvis lielāko balsu skaitu. Bet igauņiem ir pietiekami liela pašcieņa, lai aptaujās par to, kam būtu jābūt par valsts prezidentu, neteiktu, ka otrā vietā būtu jābūt kriminālapsūdzētam mēram no mazpilsētas, kā tas ir pie mums.

Jauku visiem dienu.

11 comments:

Andris teica...

Labi rakstīts gan 1, gan 2.

Kārlis Streips teica...

Paldies, Andri.

WV teica...

Kārli! Paldies par rakstu! Par tautas skaitīšanu. Mani visvairāk sajūsmina solījums vienalga klauvēt pie manām durvīm, kaut arī pieskaitījāmies internetā. Uzreiz sapratu, ka cilvēkiem vajag darbu un, pirmkārt, samaksu. Rauj, kurš var, un tik lamā valdību. Busa šoferis nedod biļeti, veikalā čeku aizmirst... Ja prasīsi, pats nākamreiz cietīsi, sevišķi, ja dzīvo laukos un nav izvēles, ar kuru busu braukt un kurā bodē iet. Gribu piebilst par vakardienas Skatu no malas. Par leģionāriem gan es Tev nepiekrītu. Vai Tu neesi padomājis, kā jūtas latvietis savā zemē???

Kārlis Streips teica...

Esmu gan domājis, Miegamice, un esmu pārliecināts, ka starptautiskā attieksme pret latvieti savā zemē būtu krietni pozitīvāka, ja 16. marta nebūtu.

Ivars Indāns teica...

Par skaitīšanu: vai dati, kas aizpildīti PIRMS tam, kad aizliedza pieslēgties ar pases Nr, un p.k., tiek atzīti par ticamiem un pieņemti?

Kā tika atzīts, šos datus varēja falsificēt.

WV teica...

Gājienos drīkst iet visi, ne tikai leģionāri, protams, ja nesludina vardarbību. Neglīta lamāšanās liecina par zemu inteliģences līmeni. Nezin kāpēc visiem ir tik svarīgs apakšgals, atvainojiet par izteicienu.

Valdis teica...

Par pieskaitīšanos. Tā kā strādāju mājās, man ir 2 interneta pieslēgumi un 3 datori. Kad pēc pirmajām 2 dienām pieskaitīties neizdevās, to atliku uz ilgāku laiku, kamēr IRā lasīju, ka viss jau beidzies.
Varat saukt par muļļu, bet tomēr nejūtu, ka valsts ir darījusi pietiekami, lai šādus gadījumus minimizētu. Tik pat labi kāds varēja būt komandējumā, atvaļinājumā, slims u.tml. Vai arī tiem būtu jājūtas vainīgiem, ka neatrada tam laiku 10 dienās?

WV teica...

Man arī divi datori, un tikai otrajā dienā paguvu, tikai ar personas kodu un pases numuru, lai gan bija aizdomas, ka tas ir pārāk vienkārši. Laikam jau kādam nepatīk, ka latvieši tuvosies igauņiem, tāpēc met sprunguļus, kā varēdami. Muļķus taču vieglāk vadīt, nekā domājošus cilvēkus.

Kārlis Streips teica...

Man ir stacionārais un laptops, bet manā gadījumā, kā pieslēdzos sistēmai, tā arī izpildīju visu veidlapu un čau. Biju to starpā, kuri bija pārsteigti, ka netika jautāts vairāk, jo patlaban, cik var spriest, valsts zina, ka es dzīvoju dzīvoklī, kurš man pieder, un kuru es apkurinu ar gāzes katlu. Ar to arī apmēram viss bija pateikts.

WV teica...

Mani izglāba laptops. Es gan esmu par sadarbibu ar ES. Šovinisti parasti noliedz jaunās vēsmas, tāpēc nebrīnos par žultainajiem izteicieniem. Turies, Kārli!

Vilnis teica...

Manuprāt,tautai vajadzētu izskaidrot,kāds būs reālais labums no skaitīšanas,kas prasa lielus līdzekļus.Rodas iepaids,ka tā ir kārtējā idiotiskā ES prasība.Iegūtie statistiskie dati dati būs aptuveni, un tādus aptuvenus datus var iegūt arī citā ceļā.
Par 16.martu - pats esmu citugad piedalījies gājienā,tādā veidā pieminot arī savu vectēvu,kurš tika iesaukts leģionā un neatgriezās.Pasule to nesaprot,jo neviens oficiāli pat nav mēģinājis skaidrot.Uz Maskavu 9.maijā gan ir skrējuši klanīties. Tādēļ atvainojiet,tie kuri deklarē,ka pederastiem un lesbietēm noteikti jāļauj maršēt pa Rīgas centru,izrādot lepnumu par savām deģeneratīvajām nosliecēm,bet cilvēkiem,kuri vēlas godināt kritušo biedru piemiņu nu gan to nevajag ļaut,tie ir sava veida šovinisti.

 

free counter