trešdiena, 2009. gada 20. maijs

Vēsturiskā amnēzija -- kaimiņos un pie mums

Labdien, lasītāji!

Viņvakar raidījums "Nekā personīga" atrada ierakstu, kurā kādreizējais satiksmes ministrs un nepārtrauktais buldozers nācis ar lūk, kādu atzinumu: "Ļoti daudzi ir mēģinājuši padarīt Šleseru kā cīnītāju pret putniem. Es ļoti atvainojos, es, kā saka, nekad neesmu nostājies pret putniem un dzīvniekiem kopumā."

Atgriezīsimies 2008. gada janvārī, kad buldozeram, kā saka, par lielu nepatiku Satversmes tiesa atcēla Rīgas ostas attīstības plānus, daļēji tāpēc, ka, kā saka, nebija veikta likumā pieprasītā vides ietekmes pārbaude. Buldozers, kā saka, sabozās: "Jāizlemj, vai ostu gribam redzēt kā zoodārzu un putnu rezervātu." Un "...putni savas ligzdošanas vietas varētu pārcelt uz citām vietām, kas netraucētu ostas attīstībai." Un "Vai tiešām putniem nav, kur pavadīt savu brīvo laiku, kad atgriežas no siltajām zemēm?"

Un tad patīsim filmu vienu gadu tālāk uz 2009. gada janvāri, kad, acīmredzot nesajēgdams, ka telpā atrodas arī kāds, kas to visu var pierakstīt, buldozers Rīgas Brīvostas padomes sēdē nāca ar šādu atzinumu: "Mums ir jācīnās ar visiem līdzekļiem. Un pret tiem muļķiem un stulbeņiem no vides, kuri grib aizsargāt kādus tur putniņus, kuru mums tāpat ir bezjēgā."

Protams, cilvēkam ar vidusskolas izglītību vārds "amnēzija" var būt pārāk svešs un sarežģīts. Tāpēc buldozeram un viņa faniem atgādināšu, ka tā ir garīga problēma, kura liek aizmirst acīmredzamo. Tāpat, protams, iespējams, ka buldozers neuzskata, ka ietekums putniem ligzdot citur un "muļķiem" no vides aizsardzības jomas par viņiem vairs neraizēties ir "nostāšanas pret putniem." Tikpat lielu amnēziju viņš izrāda arī vienā no plakātiem, kurus Stendzenieks ir dizainējis laukumā pie stacijas -- aiz viņa, tā buldozers, stāvot viņa darbi. Piemirsts laikam ir par milzīgi garo nedarbu sarakstu, sākot ar Latvijas pasta nogremdēšanu, turpinot ar Eiropas naudas lietošanu sevis reklamēšanai, turpinot ar apgalvojumu, ka Valsts Kontrole ir korumpēta tad, kad tā izmeklē viņa lietas, Eiropas likumu ignorēšanu attiecībā uz lidostas subsīdijām, u.tt., u.tjp., u.tml. Tātad, buldozera kungs, iegaumējiet: svešvārdu sarakstā, kuri būtu attiecināmi uz Jums, ir ne vien vārdiņš "nepotisms," kuru Jūs tāpat pat no savām "iekšām" acīmredzot nesaprotat, bet arī "amnēzija.

Tāpat par amnēziju var runāt kaimiņvalstī, kur valsts augstākajām amatpersonām acīmredzot nav nekā svarīgāka, ko darīt, kā domāt par vēstures izrevidēšanu. Ar Krievijas pirmo marioneti Medvedevu priekšgalā atsākusies saruna par ļauniem baltiešiem, kuri cenšoties tā darīt, un amnēzija šajā gadījumā saistās ar to, ka tie ir paši Kremļa bosi, kuri patlaban itin naski cenšas revidēt vēsturisko patiesību. Nekāda "atbrīvošana" Baltijas valstīs, protams, nenotika. Staļins bija daudz lielāks ļaunums par Hitleru, jo Staļinam, diemžēl, izdevās daudz ilgāk palikt dzīvam. Padomju savienība patiešām bija, kādreizējā aktiera Reigana vārdiem runājot, "ļaunuma impērija." To atzīt -- tā nav revidēšana. Krievijā notiek amnēzijā pamatota vēstures revidēšana, piemēram, nolemjot, ka masu slepkava un maniaks Staļins tomēr ir godājams. Medvedevs, atšķirībā no buldozera, nav cilvēks ar tikai vidusskolnieka izglītību, viņš skaitās jurists un noteikti zina, ko nozīmē vārds "amnēzija" (un, ja kas, arī "nepotisms").

Taču kā vienā, tā otrā gadījumā tas ir pavisam nožēlojami, un vēl nožēlojamāk ir tas, ka abās valstīs ļaudis joprojām ir gatavi balsot par tādiem nezinīšiem. Tā kā es no amnēzijas neciešu, atgādināšu vēl kaut ko no vēstures. Tie ir profesores Ilgas Kreituses vārdi par buldozeru un viņam līdzīgajiem: "Šodien pati valsts un arī citu partiju pārstāvji var tikai pārdomāt, kāpēc viņi ļāva šādai domāšanai, kas nāk no Šlesera kunga, izaugt un tikt uzskatītai par normālu. Vairs nav modē runāt par izglītības, godaprāta un darba tikuma nozīmi. Ko tā vietā sludina Šlesers? Viņš runā: augstākā izglītība ir pupu mizas." Protams, arī pupu mizas ar laiku nāk "no iekšām." Taču 6. jūnijā nedemonstrēsim kolektīvo amnēziju un tomēr atcerēsimies šī cilvēka vēsturi. Un nolemsim, ka mūsu mīļā Rīga tomēr nav pilsēta, kuru uzticēt viņa elpu aizraujoši merkantīlajai (atkal svešvārds), savtīgajai un likumu, tikumu un morāli ignorējošai pieejai pret dzīvi.

Jauku visiem dienu!

10 comments:

Unknown teica...

Jūs arī par to pašu. Vai tiešām nav par daudz goda vienam kandidātam? Jebkura publicitāte tikai vairo popularitāti. Ja no sirds vēlaties, lai buldozers netiktu domē, tad labākais, ko lietas labā var izdarīt, ir - pēc savas iniciatīvas nepieminēt. Tie, kuri par viņu balsos, darīs to, ne jau loģisku argumentu iespaidā, bet gan tāpēc, ka konceptuāli akceptē "varas siles" sistēmu, un balsos par šiverīgāko "vepri".

Anonīms teica...

runājot par mr.Buldozeru - mani mulsina visas LPP-LC kampaņas likšana uz vienu ērzeli - partijas īpašnieku. pie tam kā mēru! rīdziniekiem tiek piedāvāts balsot par pilsētas mēru...
bet pilsoņi tak balsos par partijām, kuras pārvarot 5% barjeru un iekļūstot domē varēs deleģēt mēra kandidātus un tad nu jaunie deputāti pēc sirdsapziņas, partejiskuma vai konta stāvokļa ievēlēs mēru... šai aspektā Šleseram vēl tāls ceļš ejams...
bet otra lieta - par reitingiem - patlaban publiskotajos tiek rēķināti procenti no visiem aptaujātajiem - lielākā daļa saka nezinām par ko balsos vai neies vēlēt... bet pēc vēlēšanām tos 5% skaitīs tikai no nobalsojušajiem - tā ka diemžēl sanāks arī LPP-LC krietni pāri 10% nemaz nerunājot par SC... protams šo partiju fani par priecāties...

mborbid teica...

Tas..kā viņu sauc''buldozers'' ar vidusskolas izglītību ir ticis daudz tālāk nekā kam ir augstākā!! nju man jau liekas,ka redz ka vīriņam ir naudiņa...prāts strādā kā to iegūt..un pat cienijama Streipam...radās skaudība...kas ta es.....

Man personiigi nav ,ko iebilsts pret šo cilvēku,un es par viņu balsošu!!!jo palīdzējis manai ģimenei ;) un nevis naudiski..

mborbid teica...

sorry...kam rūp tie putni...ja tur būs jaunas darba vietas es tik PAR!!!! putni mums tādas nedos!! ;)

Kārlis Streips teica...

Intereses pēc, cilvēk mīļais, kā Šlesers Jūsu ģimenei ir palīdzējis "ne naudiski"? Bet vienu gan Jums varu pateikt pilnīgi bez jebkādām šaubām. Lai nu ko un kādu, bet Šleseru es gan neapskaužu.

mborbid teica...

palīdzējis ar padomiem..kad bijuši tiesu darbi...ieteikumi..
starp citu Šleseru ģimene palīdz arī trūcīgajām ģimenēm...žēl ka visu viņu...aplej ar samazgām...no galvas līdz kājām..ja pazītu personīgi būtu cits viedoklis...citi jau tik ietekmējas..šlesers tāds un šitāds...a kalvītis,segliņš,vai vel kādi citi..ir devuši reālas darbavietas?tik ''gudri'' lēmuši un saldi gulējuši ;)

Nju ja nav jau ko apskaust...ja grib par katru no mums var atrast kādu nejaucību..tik pret viņu to meklē biežāk..mašīna ne tur novietota u.tt....a kā brauc paši žurnālisti-kas to raksta? ;)

Kārlis Streips teica...

Un tātad Jūs balsosit par cilvēku, kurš ir neskaitāmas reizes pierādījis, ka varu viņam nedrīkst uzticēt tāpēc, ka Jums personīgi viņš ir kaut kā palīdzējis? Tādā gadījumā varu teikt, ka es neesmu skaudīgs, bet Jūs esat visnotaļ savtīgs. Šlesers bija traģēdija Satiksmes ministrijā un viņš būs traģēdija Rīgai, ja vien neizdosies novērst viņa nebeidzamās ambīcijas.

Anonīms teica...

atvainojos par cinismu, bet padoms no Šlesera tiesu lietās nez kāpēc asociējas ar 'nu tu šos uzpērc' vai ko tmldz...
esmu samaitāts, pagalam samaitāts, LV šādi neviens nerisina tiesu lietas, kur nu vēl ar politiku saistītie godavīri.
vēlreiz atvainojos par cinismu, ja mborbid bij kas nopietns šais instancēs...

mborbid teica...

piedodied Kārli S. bet jūs neesat labāks pat par to pelto Šleseru...jūs tik mākat kritizēt kas,slikts darīts,kas nedarīts,tad lūdzu mēģiniet kkā to labot..kkur iestājaties...nevis rakstīt....klajas muļķības es teikšu...žēl ka žurnālisti ir tik skaudīgi ka kādam ir idejas,un ka kāds kaut cenšas kko darīt...bet tie tik māk kritizēt....a ieteikt.... NEKO-LABU!!!!
to skepse: tas bija domaats ka arii ieteica advokaatu labu! ;)

mborbid teica...

Kārli S.
ja godīgi man liekas ka jums būtu labs atbalsts politikā-laikam tikai no TP nee :)viņi jau noteikti lasa juusu rakstus ;)))

Ir bijušas tādas idejas iesaistīties tajā - vai nee galīgi čau? ;)

 

free counter