pirmdiena, 2009. gada 4. maijs

Par 4. maiju un sensacionalizētām cūkām -- pārdomas pirmdienā

Labrīt, lasītāji!

Daudz laimes 4. maija svētkos! Man, godīgi sakot, šī svētku diena liekas mazliet, mazliet aiz matiem pievilkta. 1990. gada 4. maijā nekas īpašs tomēr nenotika. Latvijas PSR Augstākā padome akceptēja paziņojumu par neatkarību, ārpus AP durvīm ļaudis gavilēja, Tautas frontes deputāti tika apbārstīti ar ziediem, un tad visi gāja mājās. Jo nekas jau īpaši nebija mainījies. Nākamajos 15 mēnešos Latvijai nācās piedzīvot divvaldību, interfronte buntojās, pastāvēja paralelas prokuratūras, padomju armija joprojām tvarstīja iesaucamos, pienāca barikāžu dienas. Ja doma ir svinēt jaunāko laiku neatkarības dienu, tad, manuprāt, piemērotāks datums būtu 21. augusts, kad 4. maijā paģērētā neatkarība tik tiešām tika atjaunota. Pasaules valstis atzina Latvijas neatkarību (tiesa, dažas lēnāk, nekā citas -- mana dzimtā Amerika kavējās nepiedodami ilgi, jo pirmais prezidents Bušs negribēja sabojāt draudzību ar draugu Mihailu, tāpat kā viņa dēls, Bušs jaunākais un dumjākais, luncinājās ap draugu Vladimiru). Bet vienalga, šodien mēs atzīmējam to, ka dzīvojam neatkarīgā un brīvā valstī un sabiedrībā, un tā dēļ vien vērts priecāties.

***

Mazāk priecīga ir ziņa par tā dēvēto cūku gripu, kura, ja var ticēt atsevišķiem viegli satraucamiem masu informācijas līdzekļiem, bezmaz vai sāk kļūt par pandēmiju. Varat trīs reizes minēt, kur ir atrodami šie visnotaļ histēriskie "ziņu" mediji. Jā, tā ir tā pati Amerika, kur "ziņas" ir kļuvušas par tādu 24/7 jēdzienu. Ja 24 stundas diennaktī ir jāaizpilda ar saturu, tad neizbēgami satura veidotāji meklēs pašas satraucošākās un "interesantākās" ziņas. Sevišķs paraugbērns šajā ziņā ir radikāli konservatīvais (šo vārdu es lietoju amerikāņu izpratnē; mūspusē varbūt nebūtu nepiemērots vārds "fašistiskais") telekanāls Fox News, kurā, ticiet vai neticiet, viņdien parādījās grafiks: "Cūku gripa. Vai jaunais mēris?" Šis ir tas kanāls, kurš ne vien 24 stundas, bet krietni ilgāk slauca tēmu "ASV prezidents Baraks Obama Saūda Arābijā paklanījās Saūda Arābijas karalim" un "iespējams, ka Baraks Obama slepeni ir musulmanis" un "Baraks Obama un sieva demonstrēja musulmaņu rokasspiedienu". Cūku gripa tam ir kā absolūtāka medus maize. Cita starpā ziņots arī, ka amerikāņu cūkkopības lobijs ir skaļi protestējis un vēlas, lai process tiktu saukts nevis par cūku, bet gan par Meksikas gripu, jo tur tā laikam ir sākusies. Dievs ar cūkkopības lobiju.

Viens visā šajā histērijā gan ir pazudis, proti: Kas notiek ar tiem cilvēkiem, kuri saslimst? Cits televīzijas ziņu kanāls atrada pašu pirmo pacientu, tas bija piecus gadus vecs puisēns Meksikā, kuru rādīja ... spēlējamies un smaidām. Puisēns atkopās. Amerikā histērijas pamatā ir slimība, kura patlaban ir inficējusi mazāk, kā 200 cilvēku, un nomiris ir ... viens. Tas bija zīdainis. Vai cūku gripa ir gripa tādā nozīmē, ka cilvēks sajūtas mazliet nelāga, iedzer pāris tabletes, labi izguļas un no rīta ir vesels kā rutks? Tādu gripu mēs visi esam piedzīvojuši (vismaz tie no mums, kuri netiekam tiesāti Latvijas juridiskajā sistēmā -- tādi ļaudis ar "gripu" un citām likstām var slimot mēnešiem un gadiem ilgi). Jebšu arī cūku gripa tiešām nozīmē augoņus pa visu ķermeni un mokošu nāvi? Kaut kā man liekas, ka šis pēdējais nebūs pats pareizākais variants, cita starpā jēdziens "cūku gripa" Amerikā nav nekas jauns. Tā parādījās arī pagājušā gadsimta 70. gados, un kaut kā neatceros, ka toreiz ielās būtu veidojušies līķu kalni. Citiem vārdiem sakot, te ir kārtējais piemērs par žurnālistikas degradāciju un sensacionalizāciju. Un tas ir visnotaļ skumji un nožēlojami arī valsts nosacītajā neatkarības dienā.

Jauku visiem dienu!

3 komentāri:

Aigars Mahinovs teica...

Si cūku gripai ir viena nopietna iezīme - līdzīgi kā 1918. gada gripa (SARS, putnu gripa un dažas citas infekcijas) šī gripa var izraisīt http://en.wikipedia.org/wiki/Cytokine_storm , kas ir poteniciāli nāvējoši veselīgiem jauniešiem, kas parasti no gripām nemirst.

Parasti no gripām katru gadu mirst mazi bērni un vecie ļaudis, kuriem ir citas kaites, ko gripa tikai saasina, bet šai gripai ir iespēja papildus 'novākt' arī jauniešus ar spēcīgu immūno sistēmu.

Lidz ar to ir skaidrs, ka šogad divu gripas vilņu vietā būs trīs un šis trešais (cūku gripas) vilnis varētu būt nāvējošāks par pārējiem diviem, jo cilvēkiem pret to nav immunitātes un nav vakcīnas kā arī tapēc, ka tā apdraudēs arī jauniešus, kurus parasti gripa neskar.

Taču vēl nav skaidrs tas kāds reāli ir saslimstības procents un nāves procents valstīs ar normālu veselības aprūpi. Izskatās, ka nāves procents būs tik zems, ka pat daži jauniešu nāves gadījumi nepalīdzēs šam gripas vilnim būt bīstamākam par ikgadējiem gripas viļņiem.

Valdis teica...

4. maijs parasti ir jauka diena. Grēks tādā laikā nesvinēt.
Varbūt tamdēļ, ka Latvija ilgstoši bijusi agrāra valsts, labā laikā bija svarīgākas lietas darāmas -- aršana, sēja, siena laiks, pļauja, ražas novākšana, revolūcijām atlika tikai slapjdraņķis.

wanderer teica...

Pilnībā piekrītu attiecībā uz 21. augustu, 4. maija vietā...

 

free counter