ceturtdiena, 2009. gada 21. maijs

Skandāls šeit, skandāls tur: Salīdzinājums

Labrīt, lasītāji!

Ja nu viens mūsu valstī pēdējo gadu laikā ir bijis raksturīgs, tad tā ir bijusi nesodāmības pārliecība valsts pārvaldes sistēmā. Un patlaban ir perfektais brīdis, kad situāciju pie mums var salīdzināt ar situāciju kaut kur citur. Proti, Lielbritānijā jau labu laiku briest skandāls par politikāņiem, kuri valsts kasi ir izmantojuši kā savu privāto krājkasi. Jau par aiziešanu no amata ir paziņojis parlamenta spīkers, arvien skaļākas kļūst balsis no opozīcijas, pieprasot jaunas vēlēšanas, jo opozīcija ļoti skaidri zina, ka šis ir skandāls, par kuru vēlētāji valdošo partiju būs gatavi sodīt pilnīgi nepārprotami. Ļoti iespējams, ka, iegūstot varu, arī pašreizējā opozīcija sašmucēsies -- politikāņiem tas reizēm šķiet vienkārši nenovēršami, bet vismaz var puslīdz droši rēķināties, ka pašreizējai valdošajai partijai ar laiku siltajiem krēsliem būs jāpasaka "čau." Un gribat pierādījumu tam, ka politikāņi visur pasaulē domā vienādi? Lielbritānijas premjerministrs ir pateicis, ka vēlēšanas patlaban ekonomiskās krīzes apstākļos nevajagot rīkot, jo tas nozīmētu "haosu." Droši vien to pašu "haosu," ar kuru pirms referenduma un sabiedrības protestu laikā mums piedraudēja mūsu pašu "gudrās galvas" ar "stabilitātes garantu" un pēc tam tehnokrātu priekšgalā.

Savukārt mūsu valstī nekas tamlīdzīgs nenotiek. Lūk, žurnālistes Ilzes Jaunalksnes sarunu noklausīšanās lietā ļaudis notiesāti, viņiem piespriesti lieli naudas sodi -- bet Valsts ieņēmumu dienestā viņi strādā joprojām. Daži no viņiem tajā vienībā, kuru vada Vladimirs Vaškevics, kuru VID ir bīdījis šurpu turpu, lai viņu joprojām varētu nodarbināt par spīti kriminālapsūdzībām. Svētākais princips mūsu valsts pārvaldes sistēmā: Notiesāts vēl nav vainīgs, cik jauki, ka pēdējais spriedums gaidāms tikai pēc daudziem gadiem. Raugi, Valsts kontrole ir atklājusi visvisvisvisvisādas nebūšanas valsts un pašvaldību iestādēs attiecībā uz bonusiem, prēmijām "materiālo stimulu," vai kā nebūt ļaudīm labpatīkas to saukt. Bet Valsts kontrolieres paģērētā "paraugprāva" joprojām nav notikusi. Protams, tas būtu par daudz prasīts, skandāls ir tikko sācies, bet tieši tas pats ir sakāms par mežonīgo rietumu un pēc tam "gāzi grīdā" politiku, ar kādu mūsu "elite" ir izcēlusies jau kopš pagājušā gadsimta 90. gadu vidus. Vienīgā īsti lielā zivs, kura iepinusies likuma sargu tīklā, ir kādreizējais Jūrmalas mērs, kura rīcība bija vienkārši tik bezkaunīga, ka citādi nevarēja. Taču arī toreiz viens no aizdomās turētajiem apkaunoja visu likuma aizsardzības sistēmu, jo vienkārši un prasti aizmuka, savukārt pilnīgi neskarti palika tie divi politiskie "smagsvari," kuri par deputāta kukuļošanu ne vien zināja, bet arī tīksminājās.

Un te, lūk, ir atšķirība starp mums un Lielbritāniju. Droši vien arī Londonā deputāti domāja, ka darbojas vismaz likuma perifērijā, vismaz atbilstoši likuma visskrupulozāki izpētītajam burtam. Taču vēlētāji viņus sodīs, jo vēlētāji saprot arī likuma garu. Vai, pareizāk sakot, viņi pamostas tad, kad viņu "elite" sacūkojas pārāk nopietni. Pie mums līdz šim būtībā nav diskreditēta neviena partija. Atsevišķas partijas izrādījušās vienkārši bezpalīdzīgi netalantīgas ("Saimnieks", dažādās sociāldemokrātijas mutācijas mūsu valstī, viss tas, kas būtu apzīmējams ar jēdzienu "zīgeristisms"). Vienīgā, kura patiešām ir tikusi sodīta, ir "Latvijas ceļš," bet arī LC kā kaut kāds sapuvis un izkārnējis šausmu filmas rēgs uzpeldēja atkal, lai piedalītos visā kretiniskajā, kas valdošajā "elitē" noticis pēdējo gadu laikā. Būtībā tās partijas, kuras trīs gadu garumā veidoja hrestomātisko valdošo bandu vai kliķi, ir sodāmas un sodāmas pamatīgi. Taču diez vai tas tā notiks. Televīzijas reklāma taču ir tik skaista, tik vilinoša... un aitas tik ļoti cērpjamas ir joprojām.

Jauku visiem dienu!

PS -- Starp citu, domājot par vēlēšanām Rīgā. Kuri pašvaldības ļaudis ir vainojami pie tā, ka Rīgas satiksmes sistēmā ir divu veidu tā sauktie e-taloni, katrs dara kaut ko citu ... bet abi divi ir pilnīgi vienādi? Tā ir kārtējā idiotisma demonstrācija. Vai tiešām visā ar šo lietu saistītajā sistēma nebija neviena -- NEVIENA!!! -- kuram varēja ienākt prātā, ka viena veida talons varbūt varētu būt dzeltens, bet otrs -- zils? Protams, šī ir tā pati sistēma, kura visus šos garos gadus nav izdomājusi, kā ārvalstu tūristus informēt par to, ka koferis mūsu sabiedriskā transporta sistēmā skaitās pasažieris. Bet tomēr. Bet tomēr, tomēr. Par satiksmi atbildīgās Satiksmes un transportu lietu komisijas vadītājs ir tēvzemietis Požarnovs, viņa vietnieki ir Šlesera biznesa projekta pārstāvis Zaržeckis, un Jaunā laika Zvirbulis. Bet televīzijas reklāma ir tik skaista, tik vilinoša ... un aitas joprojām ir tik ļoti, ļoti cērpjamas.

Nav komentāru:

 

free counter