trešdiena, 2010. gada 28. jūlijs

Par Valsts prezidenta kautrīgumu un par nākamajiem studentiem

Labrīt, lasītāji!

Kolēģis Juris Šleiers no žurnāla Klubs vakar savā blogā (http://bit.ly/dzxzr1) stāsta par žurnāla centieniem sarunāt interviju ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru. Process ierastais -- iesniegts lūgums, tas tiek apspriests, pēc tam Rīgas pils pavaicā, vai žurnālists varētu atsūtīt paredzēto tēmu sarakstu. Un tad lūk, kas: "Pirmais mans pārsteigums – “viņš nevēlētos runāt par gaidāmajām vēlēšanām”." Kolēģa reakcija: "Opā. Kā tad tā (svarīgi taču, tauta vēlētos zināt viņa viedokli, ja tāds ir, nu vismaz kaut kādus mājienus, kaut kādu agenda, kaut vai to, ka obligāti jāiet vēlēt, pilsoņa pienākums utt.)?" Un vēl šī piebilde: "Taču paklusēju, dažreiz – turēt muti atmaksājas."

Nu, ja "paklusēšana" ir vajadzīga, lai nodrošinātu interviju, tad laikam jau tas ir saprotams, lai arī vēl Juris ir minējis to, ka sarunās ar Valsts prezidenta ļaudīm "otrs pārsteigums bija par Kluba intervētāju sastāvu, kas izrādījās klupšanas akmens (vismaz šobrīd)" -- tā nu gan nav nekāda mode, ja politiķi sāk noteikt, kas viņus drīkst vai nedrīkst intervēt. Taču, ņemot vērā to, ka es neesmu minētajā "intervētāju sastāvā," man gan nav jāklusē, un es Jurim pilnīgi piekrītu. Tauta nevien vēlas, bet tā ir pelnījusi uzzināt valsts pirmās amatpersonas viedokli par gaidāmajām vēlēšanām. Droši vien būtu par daudz prasīts, no prezidenta sagaidīt konkrētu paziņojumu par atbalstāmajām vai noraidāmajām partijām. Galu galā viņam būs jāpieņem tāds Saeimas sastāvs, kādu ļaudis ievēlēs. Taču nedomāju, ka pārmērīga prasība būtu prezidentam publiski izanalizēt tās kļūdas, kādas lielajā politikā ir pieļautas viņa prezidentūras laikā, un sabiedrībai atgādināt, ka 2. oktobrī būs nepieciešams ne vien balsot, bet balsot gudri (šajā kontekstā arī iesaku izlasīt politologa Jāņa Ikstena pārdomas par "Saskaņas" centru un to, kā citas partijas patlaban ap to lakstojas -- skat. http://bit.ly/aQ3dWS).

Protams, nevaram aizmirst to, ka Valsts prezidentam nākamgad stāv priekšā pārvēlēšana vai nepārvēlēšana, ja viņš vēlas Rīgas pilī palikt vēl četru gadu garumā, tad politisko dīķi pārāk lielā mērā saduļķot viņš droši vien neuzdrīkstas. Taču te nu reiz ir tas gadījums, kurā politiķim (cik nu Valdi Zatleru var uzskatīt par politiķi) ir jākļūst par valstsvīru. Šogad patiešām ir paredzamas izšķirošas vēlēšanas, jo pagaidām pavisam reāla ir valdošā koalīcija pēc vēlēšanām, kura Latvijas seju pavērš austrumu virzienā un kuras dalībnieki turpina atbalstīt domu, ka pēc vēlēšanās tiem ir tiesības darīt da jebko, tajā skaitā pirmkārt apmierināt savas un savu sponsoru intereses, vājināt tās instances, kurām par to ir kaut kas sakāms (KNAB, Ģenerālprokuratūra, Satversmes tiesa) u.tml. Lūdzu, prezidenta kungs, atrodiet sevī tomēr spēju par šo lietu parunāt vismaz daļēji atklātā tekstā. (Un šis aicinājums tiklab attiecināms arī uz V. Zatlera priekšteci Valsts prezidenta amatā.)

***

Vēl par studēt gribošajiem. Latvijas universitāte šajās dienās ir ziņojusi, ka konkurss uz vietām Komunikāciju zinātņu katedrā esot 46 uz vienu vietu. Mans mērķis nav teikt, ka jaunietim, kuram interesē žurnālistika, būtu tā vietā jāstudē inženierzinātnes, lai arī inženieru mums valstī trūkst krietni vairāk nekā žurnālistu. Bet vienu gan es gribētu topošajiem studentiem lūgt pārdomāt: Kur pēc universitātes beigšanas jūs taisāties strādāt? Masu informācijas līdzekļu mūsu valstī ir tik, cik ir -- t.i., ne īpaši daudz. Piedevām, nopietnā žurnālistika iet mazumā. Jauncepts žurnālists, protams, var strādāt tenku presē vai vienā no tiem laikrakstiem, kuru politizācija ir situsi pagalam augstu vilni, bet vai patiešām profesionāls žurnālists tā vēlētos darīt?

Jauku visiem dienu!

4 komentāri:

Valdis teica...

Par žurnālistiku. Man šķiet, ka "profesionālā žurnālistika" izmirst tāpat kā savā laikā "profesionālais zirgu pasts".
Laikā kad katrs autors pats var tikt pie saviem lasītājiem, šādi starpnieki ir lieki. Un daudzi "profesionāļi" patiesībā ir pērkami algotņi nevis neatkarīgi informācijas sniedzēji.
Man šķiet jau tagad daudziem darbība citā nozarē dod lielāku lielāku iztiku kā "žurnālistika", kas vairāk ir aicinājums nekā darbs.
Kārli, būtu interesanti uzzināt Jūsu domas par šo tēmu plašāk.

Vilors teica...

Tas ka Valsts prezidents Valdis Zatlers atsaka atbildēt vai sāk regulēt ko jautāt un nejautāt žurnālistam jau iegūst sistemātisku raksturu. Ir žurnālisti, piemēram Lato Lapsa, kas par tādu rīcību sūdzējās tiesā. Un ar panākumiem. Iekopēju Augstākās Tiesas mājas lapas linku, kur Augstās Tiesas Senāta Administratīvo lietu departaments liek izvērtēt pieteikumu par Valsts prezidenta atteikumu atbildēt žurnālistam.

Avots: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:nP743jMgJ34J:www.at.gov.lv/lv/information/about-trials/2009/200912/200918-1/+prezidents+neatbild+presei&cd=9&hl=lv&ct=clnk&gl=lv

Te būs links, kur var atrast tiesas lēmumu;

http://www.at.gov.lv/files/archive/09_ska_916_lapsa%20v.%20vp.doc

Kārlis Streips teica...

Valdi, ne gluži piekritīšu. Zirgu pastu aizvietoja tehnoloģijas, un tradicionālos medijus zināmā mērā tāpat aizvieto tehnoloģijas, taču, pirmkārt, vismaz manas paaudzes cilvēks tomēr priecājas par avīzi katru rītu pie tējas, it īpaši, ja citādi visa diena ir pavadīta pie datora ekrāna, un, otrkārt, ļoti rets ir tas patiešām individuālais žurnālists, kurš var atļauties iedziļināti izmeklējošo žurnālistiku. Tā tomēr prasa sistēmu, un viens šajā ziņā ne vienmēr būs cīnītājs.

Gunta Leona teica...

Gunta Leona, kādreiz "aktīva" ž-te, pēc av-jas - "veca ž-te". Piekrītu Streipam, tie jaunie studētgribētāji gan jau iedomājušies, ka darbs Ž-kā ir "viegla maize. Slimā sab-bā slimas iedomas. Nu jau ir pat tik tālu, ka visā notiekošajā vaino ž-tus. To, ka viņi tikai sniedz inf-ju par notiekošo, tas jau neienāk prātā.

 

free counter