trešdiena, 2012. gada 7. novembris

Labas ziņas no Amerikas!

Labdien, lasītāji!

Nu, ko.  Šorīt pamodos pirms sešiem un taisnā ceļā devos pie datora, lai aplūkotu, kas tad īsti ir noticis vakardienas Amerikas vēlēšanās.  Brīdī, kad piesēdos pie datora, CNN ziņoja, ka Baraks Obama gandrīz noteikti ir uzvarējis, un pēc pāris minūtēm bija skaidrs, ka jā, viņš Baltajā namā saimniekos arī nākamos četrus gadus.

Atviegloti uzelpoju.  Sāncensis Mits Romnijs tomēr priekšvēlēšanu laikā tik ļoti bieži mainīja viedokli par visu ko pēc kārtas, ka tīri brīnums, kā viņš vispār kaut ko varēja atcerēties.  Kampaņas pēdējo dienu laikā B. Obama par to ņirgājās, procesu nosaucot par "romnēziju" -- tātad, Romnija nespēju kaut ko atcerēties.  Republikāņu priekšvēlēšanu laikā viņš bija spiests laizīties ap partijas konservatīvākajiem atbalstītājiem.  Reiz nominācija bija rokā, viņš atkal sāka virzīties centra virzienā, bet acīmredzot ne pietiekami.  Jādomā, Romniju sodīja ne tikai personiski par tādiem izteicieniem, kā apgalvojums, ka 47 procenti amerikāņu ir slaisti, kas to vien gaida, kā valsts subsīdijas, bet arī sakarā ar viņa partiju, kura pēdējo gadu laikā ir pilnīgi zaudējusi visu iespējamo veselo saprātu.  Partija uzbruka sievietēm, partija uzbruka spāņu izcelsmes amerikāņiem, partija uzbruka aborta tiesību aizstāvjiem, partija uzbruka seksuālajām minoritātēm, un tas viss acīmredzot atmaksājās.  Rezultāts bija visnotaļ graujošs.  Lai arī balsu pārsvars prezidentam bija salīdzinoši minimāls, svarīgajā Elektorālajā koledžā viņš man rakstot ir ieguvis 303 balsis -- 33 vairāk nekā nepieciešams.  Ja vēl, kā patlaban šķiet visnotaļ iespējams, viņa kontā iekritīs arī Floridas štats, tad rezultāts būt 331 balss pret Romnija 203 balsīm.  Ļoti labs rezultāts.

Prieks ir ne tikai par prezidenta uzvaru vien.  ASV Senātā Demokrātu partija acīmredzot iegūs vairākus mandātus, tā paplašinot savu vairākumu.  Sevišķi liela sajūsma ir par Elizabeti Vorenu, viņa ir ļoti redzama patērētāju tiesību aizstāve un tagad būs senatore.  Tāpat liels, liels prieks par Temiju Boldvinu Viskonsīnā, jo viņa ir atklāta lesbiete un būs pirmā atklātā homoseksuālā persona visā ASV Senāta vēsturē.  Malace!   Tāpat prieks, ka zaudēja divi no vistrakākajiem republikāņiem.  Mizuri štatā Tods Eikins sev izraka politisku kapu, kad paziņoja, ka izvarošanas gadījumā sievietes organisms automātiski novērš grūtniecību.  Savukārt, Indianas štatā Republikāņu priekšsacīkstēs zaudēja ilggadīgais ASV Senators Bobs Lugars (viņš, starp citu, arī bija ļoti liels baltiešu draugs), un daudz konservatīvākais kandidāts, kurš sev kapu izraka ar apgalvojumu, ka izvarošanas gadījumā radīta grūtniecība ir Dieva griba, arī pamatīgi zaudēja.  Starp citu, rādās, ka pēc vēlēšanām ASV Senātā būs lielāks skaits sieviešu nekā jebkad pirms tam -- vismaz 19 un varbūt 20, ja Ziemeļdakotas štatā uzvarēs Demokrātu partijas pārstāve (man rakstot tas vēl nav skaidrs).

ASV Kongresa apakšpalāta paliks Republikāņu partijas rokās, bet, pirmkārt, no turienes pazudīs vairāki nudien traki cilvēki, tajā skaitā manā dzimtajā pilsētā Čikāgā radikāli konservatīvais Džo Volšs zaudēja Irākas kara veterānei Temijai Dakvortai.  Diemžēl viena no pašām apdauzītākajām kongresa loceklēm Mišela Bahmane no Minesotas, ir uzvarējusi.  Savu vietu Kongresā arī saglabās Romnija kandidāts viceprezidenta amatam Pols Raians (Amerikā cilvēks var vienlaikus kandidēt vairāk nekā vienam amatam, tā 2008. gadā Arizonas štata senators Džo Makeins i kandidēja uz prezidenta, i arī uz senatora amatu), viņš ir vislabāk pazīstams ar budžeta plānu, kas Amerikai un amerikāņiem būtu ļoti kaitīgs, un domājams, ka tā nav joma, kurā viņš padosies.  Taču otra lieta ir tāda, ka pagājušos divos gados republikāņiem Kongresā bija tikai viens mērķis -- nodrošināt, ka Baraks Obama netiek ievēlēts otrreiz.  Nu tas nav izdevies un jātur īkšķi, ka partijas obstrukcija tagad beigsies un politikāņi nopietni pievērsies ļoti nopietniem jautājumiem.

Prieks ir arī par atsevišķiem referendumiem Amerikā.  Mēnas štats kļuva par pirmo štatu, kurā geju laulību tiesības sabiedrība apstiprināja referendumā.  Tās pašas tiesības arī apstiprināja vēlētāji Merilendas štatā, savukārt Minesotā vēlētāji noraidīja štata konstitūcijas labojumu, kas viendzimuma laulības būtu aizliedzis.  Visos trīs gadījumos -- super.  Kolorado un Vašingtonas štatu vēlētāji nobalsoja par marihuānas lietošanas atļaušanu.  Arī tas ir liberāls virziens.

Ļoti ceru, ka Baraks Obama nākamajos četros gados kļūs daudz drosmīgāks savā darbā, jo zinās, ka nekad viņš vairs nebūs kandidāts.  Ceru, ka viņš slēgs apkaunojošo Gvantanamo līča cietumu.  Ceru, ka viņš vēl aktīvāk atbalstīs geju tiesības.  Ceru, ka viņam izdosies efektīvi ieviest jauno veselības apdrošināšanas plānu.  Ceru, ka viņam būs iespēja izvirzīt vismaz vienu, ja ne divus Augstākās tiesas tiesnešus, lai varbūt panāktu tiesu, kura tomēr neuzskata, ka uzņēmums ir cilvēks un tāpēc var ziedot tik vien daudz naudas politiskām kampaņām, cik gribas.  Nauda vispār šajā lietā ir ārprāts, Obama un Romnijs kopā izdeva gandrīz sešus miljardus (!!!) dolāru, un minētie uzņēmumi izdeva daudzus simtus miljonu dolāru.  Tas ir tuvu Latvijas kopbudžetam.  Ļoti steidzami Amerikā jādomā par šī procesa reformēšanu, jo seši miljardi -- tā tomēr ir prātam neaptverama summa.

Vienādi vai otrādi, vakar Amerikā bija laba diena.  Lai prezidentam veicas nākamajos četros gados!

Jauku visiem dienu!

1 komentārs:

Aigars Mahinovs teica...

Patiešām brīnišķīgas ziņas. Jau otro dienu tāds pacilāts noskaņojums. Izrādās, ka ar ASV nav tik traki kā izskatījās no attāluma. Pārējā pasaule var atviegloti uzelpot.

 

free counter