sestdiena, 2011. gada 9. aprīlis

Par Kamparu

Labdien, lasītāji!

Jo tālāk, jo trakāk ar mūsu valsts ekonomikas ministru Kamparu. Kā atceramies, pagājušajā nedēļā tapa zināms, ka ministrs pērn ir saņēmis "dāvanu" no savas sievas -- 27 tūkstošus latu. Ļoti dāsna sieva gan, piedevām interesanti, ka šis acīmredzot ir laulāts pāris, kurā katrs dalībnieks savas finanses pārvalda pats un nevis kopīgi. Taču par dāvināto summu radās arī jautājumi, jo tapa apgalvots, ka astoņi tūkstoši ir nākuši par dzīvokļa pārdošanu, un atlikušie 15 tūkstoši par divām garāžām un par dzīvokļa iekārtu. It kā aizdomīgi zema summa pirmajā, bet, iespējams, visnotaļ augsta summa otrā gadījumā.

Tagad kļuvis zināms vēl šis tas. Piemēram, Kampara ģimene finanšu ziņā ir varējusi atviegloti uzelpot (atcerēsimies, Kampars ir tas politiķis, kurš pirms kāda laiciņa teica, ka ar 500-600 latiem mēnesī viņam esot grūti uzturēt ģimeni ar trim bērniem), jo, kā vēstījis pats ministrs, kāds ļoti jauks investors avansā viņam esot samaksājis par kapitāldaļām sadzīves tehnikas uzņēmumā, kurš ministram pieder. Tas ir ļāvis atdot visai apjomīgu parādu, tātad -- no vienas likstas ministra ģimene ir atbrīvojusies.

Taču te ir divas lietas, kuras liek situāciju apraudzīt ar skeptisku aci, lai neteiktu vairāk. Pirmkārt, 27 tūkstošus latu ministra sieva acīmredzot ir turējusi zeķē un, par to taujāta, viņa ir skaidrojusi, ka bankām viņa neuzticoties. Protams, sieva nav ministrs, bet tas nu nav īpaši pozitīvs apgalvojums par valsti, kurā bankas, kā nekā, pārrauga arī vīra pārstāvētā pārvaldes iekārta. Taču vēl būtiskāk ir tas, ka ministrs ir kategoriski atteicies atklāt, kas tas ir bijis par investoru, kurš ir nācis kā glābējs, pērkot daļas uzņēmumā, turklāt tādā, kas pēdējos trīs gadus ir strādājis ar zaudējumiem. Tas nu ne mazākajā mērā neatbilst Kampara pārstāvētās Vienotības nepārtraukti bazūnētajiem apgalvojumiem par atklātību un godīgumu politikā un tautsaimniecībā. Būtu ministrs privātpersona, taujātājus par viņa investora identitāti viņš varētu pasūtīt trīs mājas tālāk. Bet viņš nav privātpersona. Viņš ir ievēlēts Saeimas deputāts un valdības ministrs, un tāpēc (kārtējo reizi), jautājums nav tikai par to, ko konkrēti viņš ir vai nav darījis, bet arī un it īpaši par to, kā tas izskatās un kādu vēsti tas sūta sabiedrībai. Proti -- uzņēmējdarbība labāk notiek aizkulisēs un slepeni, un Latvijas bankām nevar uzticēties. Tā ir piemērota vēsts no ekonomikas ministra?

Diez vai Vienotība kaut ko īpaši grasās šajā situācijā darīt. Ziņots, ka Kampara situāciju pārrunāšot apvienības ētikas komisijā, savukārt galvenās Vienotības personas premjerministra Valda Dombrovska runassieva ir teikusi, ka premjeram interesējot, vai "atbildīgie dienesti Kampara deklarācijā konstatēs informācijas nepilnības vai pārkāpumus." Taču arī tad, ja tie nekonstatēs "informācijas nepilnības vai pārkāpumus," te tomēr ir arī politiskas ētikas jautājums, un ne tikai. Piekrītu tam, ko šodien par šo lietu ir teicis politologs Valts Kalniņš: "Ja ministram ir tādā putrā privātais bizness, tad skaidrs, ka viņš ir diezgan vārīgā vai ietekmējamā stāvoklī. [..] Ir grūti paļauties nopietnos lēmumos uz cilvēku, kuram tie ienākumu avoti ir tik ļoti milglaini, īpaši es domāju par avansa maksājumu par acīmredzami bēdīgā stāvoklī esošu kapitālsabiedrību." Un es piebildīšu: Vai nebūtu jāzina, ko Latvijas Republikas ekonomikas ministrs savam anonīmajam ziedotājam pateicībā ir solījis pretī?

Kamparam ir jāiet. Bet mūsu satrunējušajā politiskajā iekārtā -- kas to dos?

Jauku visiem dienu!

6 komentāri:

NBC_LV teica...

Faktiski jau "bez komentāriem", jo nav jau īsti ko piebilst. Skumji, ja jāizvēlas starp sliktu (negodīgu, veco) politiku un "mazāko ļaunumu", nevis principiālu un konsekventu politiku. Var jau teikt - "politika ir kompromisu māksla", bet vai šis ir tas gadījums... Ar ko tad šis kompromiss? Ja šādas jaukas finanšu rokādes būtu veicis kādas citas no koalīcijā ietilpstošo apvienību partiju politiķiem, tas varbūt nepārsteigtu, bet JL savulaik baznīcā zvērēja un solīja jaunu, godīgu un caurspīdīgu politiku, tagad šāda rīcība var smagi skart visu Vienotību. Ceru, ka premjers izdarīs pareizos secinājumus, pretējā gadījumā trauslie, zaļie cerību asni, kas liecina par pakāpenisku ekonomisko atlabšanu (vismaz makro līmenī un eksportā), valstisku politiku, godīgu konkurenci un kas varētu stiprināt sabiedrības atbalstu šai valdībai, var vienkārši nepārdzīvot pavasara salnas... Bet cerība mirst pēdējā!

lapsa teica...

Skadidrojums Arta Kampara blogā http://artiskampars.lv/publikacijas/par-amatpersonas-deklaraciju-bez-spekulacijam-2/

Andris teica...

Kārli, ko tu tagad par to Vienotību kopumā domā?

Lai kāda bija mana vēlme noticēt brīnumam, nebalsoju es par Vienotību. Mani favorīti VL, lai arī izdara ne tās labākās izvēles, tomēr pagaidām neliek man vilties. Viņi dara, ko solījuši, lai gan es cerēju, ka kādu savu solījumu viņi piemirsīs :)

Kārlis Streips teica...

Nācies Vienotībā vilties un pietiekami konkrēti. Bet neko labāku joprojām neredzu -- kā jau blogā rakstīju. VL ir tik ārkārtīgi sasaistīta ar pagātni, ka knapi var domāt par tagadni, kur nu vēl par nākotni. Tā nav Latvijas nākotnes recepte.

Elmo Eglons Par un Ap teica...

Jautri un Skumji. Man pat garastavoklis ir pārstājis bojāties klausoties un skatoties uz šīm nejēdzībām un ņirgāšanos. Agrāk ļoti pārdzīvoju par to kas notiek, tagad kad Ušakovs pateica ka jaatjauno pilsētas 1. slimnica smējos kā kutināts. Kampars... jā nu ko lai saka. Sievai ieteicis naudu bankās neturēt :)Nu prātīgs puika, zin kā pie viņa pāraudzības labāk to nedarīt, pag laikam kļūdos viņš to nevarēja izdomāt. To SIEVA pati saprata.Ekonomikas ministrs nejēdz aizpildīt deklarāciju lai neviens nevar piesieties, tur jau zirgam jāsmejās. Alga kopā ar sievas ziedojumiem 40k bet Hipoteka sarukusi pa 70k Lūk tas ir ekonomists. Gan jau ka bērni ar klases biedriem sametās. Jā un Normund, kā tev liekās kādus asnus tad Lācitis būtu sējis??? Pa manas tad ekonomika šini gadijumā iet nedaudz uz augšu tāpēc ka zemāk nebija kur krist, un tāpēc ka cilvēki strādā un uztur savas ģimenes par spīti tam ka viņus grib iznīcināt.

Grinč teica...

un kā ar vēlēšanu rezultātu?
http://bit.ly/gf1eUu

 

free counter